Anlam veremedigim olaydir. Tamam kardesim korna calarak trafik acilmaz yesil yanar yanmaz kornaya selektore abanilmaz bunlar tabiki sacma ama neden sol seritte biri selektor yapinca yol isteyince neden zoruna gidiyo bazi insanlarin. Bunun islevi bu islevi, bu ise yariyo.


Ahanda su basliktaki arkadaslar
korna ve selektörün bol kullanıldığı bir yerde trafik kültüründen bahsedilemez. sağ şerit müsaitken babasının malı gibi sol şeritte takılan da suçludur, iki şeritli bi yolda sağ şerit doluyken motor gücünün yettiği ölçüde sollama yapan bi adamın tamponuna kadar girip selektörle kornayla taciz eden de. bizim millet empatiden yoksundur. mümkün olduğunca defansif sürüş becerisi edinmeliyiz trafikte, yoksa embesilin biri yüzünden ya canımızdan olacağız, ya da katil.
aslında tipine göre değişen kavram. şöyle ki; üst üste atılan selektör ile art arda basılan korna tacize giriyor. bunun dışındaki her türlü uyarı yöntemine açığım.
Saçma sapan bulduğum durumdur. Özellikle selektör konusunda çok gurur yaptıklarını düşünüyorum. Dumanla mı haberleşip anlaşalım? Sen keyfi bir şekilde sol şeridi işgal et, ben selektör yapıp geçince gurur yap sözlüğe ağla ha ?
kullanım şekline göre değişir.
İyi bir şoför sellektör yemez mottosunla kavruluyorum şuan da... Sol şeridi seyir için değil sadece sollama yapmak için kullanırsanız sellektör de yemezsiniz korna da...
Dipnot olarak belirtmeliyim ki araç sollama esnasında özellikle otobüs kamyon sollarken arkadan tabakhanede çalışan sigortalı eleman gibi sellektör ile gelirsen saygısızlık yaparsın ve uzunca bir süre sellektör yaparak seyir edersin bilgin olsun.
Başlığı açanın yeterli miktarda detay vermemesinden dolayı anlam karmaşasına yol açan başlıktır. Kanımca sadece 'sol seritte biri selektor yapinca yol isteyince' diye belirtilmesi orayı kullanan kişinin durumu hakkında bilgi vermemektedir. Sol şeritte bulunan araba sağdaki şeritten daha hızlı gitmek istiyorsa, sollamaya karar vermiş ve sinyalini verip güvenli bir biçimde sol şeride çıkmışsa, bundan sonrasında bu sol şeride çıkan arabanın arkasına son sürat yaklaşıp selektör ve korna manyağı yapmak saygısızlıktır, seviyesizliktir. Herkesin araç durumu farklı farklı, herkes sizin gibi uçak kullanmıyor olabilir, herkes sizin gibi sollamasını 1.5 saniyede gerçekleştiremiyor olabilir, böyle durumlarda biraz sabırlı olunması gerekir. Aksi durumda, yani sinyal bile vermeden, sol şeritten yaklaşanı tehlikeye düşürecek şekilde sol şeride çıkılması veya sol şeridi sağ şerit boş olmasına rağmen işgal edercesine gitmesi veya sağ şerit ile aynı hızda seyir etmesi bu aracın uyarılmasını makul kılar. Böyle durumlarda merak edilmesin bu yapılacak uyarı kimsenin zoruna gitmeyecektir, eğer ki gidecek olursa bu da o kişinin gereksiz alınganlığındandır. Kendi açtığım başlıkta da belirttiğim üzere, bu şekilde sabırlı bir şekilde sollamakta olan aracı bekleyebilen insanlar da mevcuttur, o başlıkta, bu başlığı açandan farklı olarak, böyle insanların varlığından duyduğum memnuniyeti dile getirmeye çalışmıştım, fakat bazı yazarlar tarafından anlaşılamamış anlaşılan. Daha detaylı ve özenli bir şekilde başlıkların okunup anlaşılmasını ve başlık açılabilmesi temennilerimle...
Sol şeridi parsellemiş, sağ şerit boş olduğu halde sağa girme gereği duymuyor ise doğrudur. Bu halde ne saygısızlık ne de tacizdir bu durum. Ancak sol şeritte senin önünde seyreden aracın da önünün dolu olduğu halde; ya da sollamasını aracının ve tecrübesinin elverdiği şekilde gerçekleştirmeye çalışan insanı, sanki geçiş önceliğine sahip bir araç kullanıyormuş havasıyla selektör manyağı yapan, arka tamponun dibine giren insan tacizin ve saygısızlığın dibini yapıyordur. Kimse sol şeritte etap koşmuyor nihayetinde herkesin sürücülük tecrübesi, araç durumu birbirinden farklı saygısızlığın lüzumu yok.
bunlar da ilginizi çekebilir