toyota'nın başlattığı kampanyadır.

kornanın bir ses değil gürültü olduğunu savunan firma yetkilileri 120 desibele var kornanın sürücüler tarafından daha az kullanılması için bu porjeyi başlattı.

başlıktaki görseli etrafınızdaki ilan panolarında bol bol görebilirsiniz.

bir de şöyle bir web siteleri var.
farkındalığı artırmak için canlı billboardlara ilan verilen kampanyadır.
mecidiyeköy'deki panoya kocaman bir sayaç yerleştirmişler. her korna basıldığında sayaç bir tane atıyor.
24 saat içinde kaç kez kornaya basılmış olabilir sizce? tam 5289 kere. 5289!!

bu da sosyal deneyin videosu. çok güzel olmuş. başlığa sabitlenebilir bence.
türkiye halkla ilişkiler derneği (tühid) tarafından gerçekleştirilen altın pusula ödülü’nü alan sosyal sorumluluk projesi.

--- spoiler ---
sosyal sorumluluk projeleri ile topluma katkıda bulunmaya büyük önem veren toyota’nın “korna çalma huzurumu çalma” projesi, trafikte gereksiz yere çalınan korna sesinin önüne geçmeyi, toplumsal bilinci artırmayı ve farkındalık yaratmayı amaçlıyor. korna sesinin fizyolojik ve psikolojik açıdan insan sağlığına olumsuz etkilerinin ve korna çalmanın toplumların gelişmişlik seviyesiyle doğru orantılı bir konu olduğunun altının çizildiği, uzun soluklu sosyal sorumluluk projesinde amaç; korna gürültüsünün yarattığı çevre kirliliğinin önüne geçerek trafikte sakin ve huzurlu bir ortam sağlamak.

kısa zamanda büyük ses getiren "korna çalma huzurumu çalma" projesi, milli eğitim bakanlığı, çevre ve şehircilik bakanlığı, istanbul, izmir, adana gibi büyükşehir belediyeleri gibi birçok kurumun desteğini almayı başardı. uzun vadede 25 milyon sürücüye ulaşmayı hedefleyen korna çalma huzurumu çalma, altın pusula ödülü ile hedefine başarıyla ilerlemeye devam ediyor.
--- spoiler ---
bazı insanların sadece kornaya abanmaktan anladığı istanbul trafiğinde nâmümkün proje. öyle bir kültür oluşmuş ki, kural filan yok. nezaket kuralları hiç yok. dıt yapsan bir kulağından girip diğerinden çıkıyor. önce kafa yapısının değişmeye başlaması lazım. sonra bu medeni hareketler kendiliğinden gelecektir.
--- spoiler ---
Tabii ki projenin tüm iletişim faaliyetlerini yürüten Message İletişim'i de unutmamak gerek. Onlar da bu ödüle layık görüldü.

--- spoiler ---
ne kadar tahammülsüz bir toplum olduğumuzu gösteren kampanya.
Korna çalarak teşekkür eden memleketlim için güzel bir girişim. 'Dıt dıt ! Eywallah toyota :) '
toyota'nın, lisans yerleştirme sınavları’nın (lys) yapılacağı 18-19 ve 25-26 haziran cumartesi-pazar günlerinde sürücüleri korna çalmadan trafikte
sessiz bir sürüşe davet ettiği sosyal sorumluluk projesidir. şöyle de bir basın bülteni yayınlamışlar:

--- spoiler ---
2015 yılında “korna çalma huzurumu çalma” sosyal sorumluluk projesini başlatan toyota, bu kapsamda özellikle milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren sınav günlerinde öğrencilerin dikkatlerinin dağılmaması için “kornasız gün” çağrısı yapıyor. kamuoyunda büyük takdir toplayan bu projeye milli eğitim bakanlığı da özel önem ve destek veriyor. türkiye halkla ilişkiler derneği (tühid) tarafından düzenlenen yarışmada kurumsal sosyal sorumluluk kategorisinde “altın pusula” ile ödüllendirilen proje çerçevesinde daha önce de yapılan tüm çalışmalar ile birlikte toplumun genelinde farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

bir çevre sorunu olarak görülen ve insan sağlığına olumsuz etkilerinin yanında, toplumların gelişmişlik seviyesiyle doğru orantılı bir konu olduğunun altının çizildiği “korna çalma huzurumu çalma” sosyal sorumluluk projesini, milli eğitim bakanlığı’nın yanı sıra, çevre ve şehircilik bakanlığı, sağlık bakanlığı, emniyet genel müdürlüğü ve birçok belediye ile birlikte istanbul taksiciler esnaf odası başta olmak üzere çok sayıda kurum da destekliyor.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri