Konsept otomobil ile prototip otomobil arasındaki fark nedir? Daha doğrusu fark var mıdır, varsa bu farklar nelerdir gibi soruları bir çoğumuz düşünmüşüzdür. Aslında ikisi arasında farklar var. Konseptten başlayalım.

Konsept otomobil fikri ilk olarak GM'in efsanevi tasarımcısı Harley Earl tarafından ortaya atılmış ve 1938'de Buick Y-Job ile ortaya çıkmıştır.

Genel olarak buradaki fikir bir tasarım felsefesini, yürüyen aksam teknolojilerini ya da yeni malzemeleri denemek, bunları konsept adı altında izleyiciyle buluşturmak ve fikir almaktır. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız GT86 Shooting Brake konsepti, insanların fikirlerini almak için iyi bir örnekti mesela...

Konseptler bir adettir ve üretim öncesindeki ilk fikirleri içerirler. Çoğu zaman üretime girerken büyük değişikliklere uğrarlar, zaman zaman çok değişime uğradamadan da üretime geçebilirler. Bu genelde üreticilerin felsefesiyle ilgilidir. Bazı markalar konseptileri çok değiştirirken bazıları çok benzerini yapar. Eğer hangi markanın nasıl davrandığını biliyorsanız otomobilin üretime çıkarken nasıl görüneceğini tahmin edebilirsiniz. Konseptlerin bazıları hareketliyken, bazıları hareket etmez, içeriside yürüyen aksam olmayabilir.

Land Rover ve BMW gibi markalar konseptlerini çok benzer şekilde üretime geçirir mesela...
Fuarlarda genelde bol bol gördüğümüz araçlar.

Cenevre Fuarı'nda birçok konsept olacak mesela. Paris Fuarı'nda tanıtılan BMW X2 konsept otomobil için iyi bir örnekti...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri