0'dan 300 kilometre hıza 11.9 saniyede çıkabilen gerçek yaratık.
Bu hıza çıkarken kullanan pilot ellerini direksiyondan çekiyor, aynı şekilde 300 iken fren ile 0'a düşülüyor. Pilotun elleri yine direksiyonda değil! 0-300-0 döngüsü tam 21,1 saniyede tamamlanıyor.
Gerçekten şaka gibi!
Sapık arabadır.
Böyle bir yaratığı üretmek için ne kadar düşündüler acaba.
İlk üretildiği zaman top gear programında test edilirken kanadı olmadığından dolayı yoldan çıkıyordu.
Daha sonra güncelleme ile kanat eklediler. Sonra da pist rekorunu kırdı. Şaka makinesi.
spoiler eklendikten sonra stabilitesi çok artan modeldir.
top gear test parkurunda tam 4 saniye hızlanmıştır ki o pist çok büyük bir pist değil.

İsminin anlamı da 1 Megawatt ( 1341 Hp ) gücü ile ağırlığı eşit olduğundan geliyordu . Ancak son eklemelerle ağırlığı değişmiş olabilir tam bilgim yok .
şaka gibi bir araç, firma bunun şu an için ilk ve tek hypercar olduğunu söylüyor.
koenigsegg firmasının en üst düzey otomobili. 7 ileri otomatik şanzımana sahip arkadan itişli otomobilin 5 litre hacimli twin turbolu v8 motorundan çıkan 1340 beygir ve 1371 nm tork ile 0'dan 100 hıza 2.8 saniyede ulaşan aracın 0-400 km/h süresi sadece 20 saniye. maksimum hızı ise 440 km/h olan araç 3,000,000$ değerinde. koenigsegg gibi sadece en hızlıları üretmeyi benimsemiş bir firmanın en hızlı otomobili.
En iyinin de en iyisi olan otomobil.

Sahip olmak için 10 milyon tl harcamanız lazım, bu bir yana bunu bir de kullanması var. İstanbul'da kullanmanız mümkün değil, anca hafta sonları piste falan çıkabilirsiniz. O da olsa olsa anca İstanbul Park olur, izmir körfez küçük kalır.
Koenigsegg'in 1 Megawatt güç üreten otomobili. İsmi de bu yüzden One:1 olarak verildi. ayrıca 1340 bg/1340 kg olduğu için de. yani 1 bg/kg oranına sahip tek otomobil.

Aracın ilginç bir özelliği egzozunun 3 boyutlu printer'dan çıkarak üretilmesi. Magnezyum malmeme en kolay bu şekilde işlenebiliyormuş. İleriki dönemlerde bu teknolojiyi farklı parçalarda da görebiliriz ama Koenigsegg bu konuda bir ilk oldu.
Ayrıca 3D yazıcıda üretilmiş özgün bir çift turboya da sahiptir. Değişken geometrili turbo ve twin scroll turbo tasarımlarının karışımı bir dizayna sahip bu turbonun çalışma prensibi ise basitliği ile vtec'e benzer. Buyrun birinci ağızdan dinleyin.
Öncelikle Top Gear test pistinde tur atan araç Koenigsegg ccx'tir. Hatta kanat takıldıktan sonra yapılan derece için skor tahtasına Koenigsegg ccx with top gear wing yazılmıştır. Bunun dışında firma bu aracı ilk hypercar olarak değil ilk megacar olarak tanıtmıştır. Bunun sebebi de 1 kiloya 1 beygir güç oranıdır yoksa piyasada bir çok hypercar bulunmakta.

Tanım: Hakkında oldukça hatalı bilgi olan başlığa sahip otomobil modelidir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri