1994 yılında isveç'te kurulmuş ancak ilk arabasını 2002'de genova oto fuarında sergileyerek satabilmiş super car üreticisi. markayı kuran ve ismini veren christian van koenigsegg'dir. 1994'te kurulduktan sonra sadece ar-ge'ye ağırlık vererek olağanüstü güzellikte arabalar yapmışlardır.

(bkz: koenigsegg ccx)
dünyanın en hızlı arabalarını yapan aile şirketi.
Top gear'ın stig'i bir arabalarını haşat ettikten sonra buna spoiler yapıp tekrar gönderin demesi üzerine 3 haftaya stig'e spoiler takılmış araç gönderen markadır. Nitekim aracın üretimi spoiler ile devam etmiştir.
suv yapacakları dedikodularını kesinlikle yalanlayan marka.

markanın sahibi christian von koenigsegg, cenevre fuarında top gear bbc'ye 'yapabiliriz, satarız da ama suv bana hitap etmiyor. güzel bir pazar payımız da olur ama ben istemiyorum.' diyerek noktayı koymuş. adam keyif adamı.
1.6 litreden 400 beygir güç üreten bir motor geliştirmeye çalışan marka.

supercar üreten bir marka neden 1.6 litrelik bir motorla uğraşıyor sorusu tabiki aklımızı kurcalıyor. hemen yanıtlayalım; cevap ise bu motoru başka bir üreticiye satıp kazanılan parayı yüksek profilli motorların ar-ge'sine harcamak.

bu aralar gündemleri; agera ve regara'daki motor ile aynı çalışma prensibine sahip ancak daha küçük bir motor üretmek. aslında amaçları koenigsegg one 1'daki beygir / litre oranını yakalamak ki, bu rakam 272.8 hp / litreye denk geliyor. 1.6'ya vurduğumuzda 436 hp oluyor. bu seviyedeki araçlarda en başarılı motor şimdilik mercedes-amg grubuna ait olan 2.0 litrelik 381 hp güç üreten biri makine. onu oranladığımızda 190.5 hp / litre oluyor. koenigsegg hedeflediği noktaya ulaşırsa bu motoru rahat bir şekilde inanılmaz paralara satabilir.
genellikle geliştirdiği ek projelerle kendilerine finansman sağlayan şirket. o kadar ar-ge'nin parasını karşılamak kolay mı.
kafayı ağırlık/güç oranı ile bozmuş psikopat firma. şaheser ve sanat eseri yaratmakta en az bir pagani kadar değerliler gözümde.
@remylebeau'nun verdiği bilgiye ek olarak 2002 yılından beri 13 farklı model üretip satmışlar.
Modeller ;
koenigsegg cc
koenigsegg cc 8s
koenigsegg ccr
koenigsegg ccx
koenigsegg ccxr
koenigsegg trevita
koenigsegg agera
koenigsegg agera r
koenigsegg agera s
koenigsegg agera s hundra
koenigsegg agera rs
koenigsegg one 1
koenigsegg regera
Öncelikle: (bkz: freevalve)

Geliştirdikleri bu teknolojiyi normal otomobillerde uygulayacaklarını göstermek için Qoros Qamfree konseptinde sergileyerek mesaj vermişlerdi. Fakat daha seri üretimi olmayan bir markanın 400 beygir gibi iddialı bir motorla piyasaya giriş yapmasını pek mantıklı bulmuyorum. Bu motoru kime satacak derseniz bir cevabım yok fakat gönlümde mazda ile anlaşıp 3. nesil mazda3 MPS'de hayat vermeleri var...
İsveç'e kadar gidip, şehir merkezine yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta ki Koenigsegg'i ziyaret etmemek büyük haksızlık olurdu.

Hazırlamış olduğum kısa videoyu Youtube kanalından, detay ve resimler için Drivetime.Tv adresini ve mutlaka ziyaret edin.

Drivetime Facebook
Drivetime Instagram
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri