yaz aylarında hemen hemen herkesin dilinde olan bir sorunsaldır. özellikle nemli havalarda klima açmak şart, yoksa direk yapış yapış oluyoruz ama yakıt tüketimine bunun etkisi ne?

şimdi bildiğim kadarıyla şöyle bir durum var; klima eğer elektronik ise kasnaktan güç çekmiyor. yani motorun gücünden çalışmadığından dolayı yakıt tüketimine herhangi bir etkisi yok.

ama eğer eski tip çalışıyorsa, yani motor gücünden yararlanıyorsa yakıt tüketimi artıyor. bunu şöyle anlatabilirim; arabanız 100 beygir ise klima ile birlikte bir 10 beygirlik güç kaybı yaşıyorsunuz ve bunun yüzünden hızlanmak için daha çok gaza basmanız gerekiyor.

bir diğeri de motorun rpm yani devirinin 200 - 250 devir artması. araba klimaya güç yönlendirebilmek için motorun daha çok çalışmasını sağlıyor, bunu devir saatinden de gözlemleyebilirsiniz. normalde yaklaşık 700 rpm'de sabit çalışırken bu sayı 900 rpm'e kadar yükseliyor. bu da durur halde bile %20 - %25 fazla yakıt tüketimi demek.
fiziğin en temel kurallarından bir tanesi enerjinin korunumu yasasıdır. bir iş yapıyorsanız muhakkak suretle bir enerji harcanıyordur. bu nedenle eski tip v kayışından güç alan klimalar motordan direk güç çektiği için müsrif kabul edilebilir, lakin yeni nesil klimalar doğrudan elektrikle çalışır ama bu kez de şarj dinamonuza yük biner şarj dinamosu da o elektriği ürete bilmek için daha fazla manyetik alan yaratıp motora daha fazla karşı koyar, yani dolaylı olarak motordan güç çekilir. eskisine nazaran çok daha ekonomiktir ama hiç yakıtı etkilemez demek yanlış olur. bunun en güzel örneğini araç rolantide çalışır haldeyken arka cam rezistansını açıp gözünüzle görebilirsiniz, direk devir saati kımıldanır ve enjeksiyon beyni yeni enerji tüketimine göre rölantiyi yeniden ayarlar. çok daha anlaşılır hali yine rölantide araç çalışır haldeyken anlık yakıt tüketimini açın ve klimayı açınca değişimi görün derim.
Her ne kadar yakıt tüketimine katkısı olsa da olmazsa olmazdır. Özellikle yaz aylarında özene bezene yapılan saçın, makyajın, süsün, püsün koruyucusu destekçisidir. Kadın olmaya süslenmeye de gerek yok, sıcaktan eriyip buharlaşıp vıcık vıcık terleyip o üst başla eş-dost-sevgilinin yanına gitmeye hiç gerek yok beyler %10 cuk - %20 cik yakıtınızda yiyin ama çiçek olun.
normalde günde 350 tl yakıt yakan şehiriçi otobüs klima açık 430 tl civarı yakıt yakıyorken binek arabada 1 depoda 20-30 liradan sebep gözümde fazla bir önemi olmayan sorunsal.
verdiği rahatlık yaktığından fazla.yakıtı arttırıyormu evet ama binek araba için düşünülmesi gereksiz bir küçük hesap.açıkcası ben yaktığından çok çekiş kaybını önemsiyorum.
öğrenci iken sorun olan ama çalışmaya başlayınca kafama hiç takılmayan durum. nemden vıcık vıcık olacağıma veririm parası neyse temiz temiz yolculuk yaparım aga.
Sorunsal olmayıp direkt doğru olan başlık. Evet klima yakıt tüketimini artırır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri