Bu gun yaptigim deneysel bir calişmadir. Motor yükü ve yakit sarfiyatina olan etkileri rolantide ölçülmüştür..

youtu.be/qt2GPzA11p4
Oldukça faydalı bir video. Tüm bu işlemlerde kullandığınız program da merak uyandırandır. Hemen edinmeliyim (bkz: swh)
Dashcommand ile ölçülmüştür.
Sekizdilindir bu konuyla ilgili bi video serisine başladı. Cam açma ile kıyaslandığında zannedildiğinden çok yaktırıyor gibi.
Üstteki yorumda da belirtildiği gibi bu konuda en iyi analizleri sekizsilindir.com yapıyor. Bi göz atmanızı tavsiye ederim
Sekiz silindirdeki arkadaşar, işi profesyonel şekilde çözmek istiyorlar ise, en azından aracın anlık yakıt tüketimi göstergesi yerine her seferinde depoyu fulleyerek bize reel bilgiyi paylaşsalar daha mantıklı olurdu. Her denemede sonrası depo fullenerek ne kadar yakıt yaktığı rahatlıkla bulunabilir.
Ben hiç bir otomobilin ekranındaki ortalam tüketim bilgilerini referans saymıyorum.
Değerli sözlük yazarı NitroCharger,

Merhaba, yorum ve öneriniz için teşekkür ederiz. Testte kullandığımız VW Polo araçta yedek depo mevcut ve bu durum sizin de işaret ettiğiniz ve bizim de ilk başta denediğimiz uygulamayı zorlaştırıyor. Testi ilk denemede sizin dediğiniz şekilde ve akaryakıt istasyonu olan bir güzergahta gerçekleştirdik. Ancak çıkan sonuçlar son derece alakasızdı. Önce normal depoyu doldurarak ardından da yedek depoyu doldurarak yaptığımız test sonucu tam 6 tur boşa gitti. Bu da 42kmx6 tr = 252km yapıyor. Daha sonra daha net sonuçlar çıkması için hem parkur değiştirdik hem de metod. Tüketim değerlerinin aynı araçta yol bilgisayarı ile hesaplanması ise en güzel sonucu veriyor. Hata bile olsa 3 veride de hata oluyor. Yani 0.2-0.3lt/100km'lik hatalar 3 değer için de geçerli olduğu için kendi aralarında mukayese yapmak mümkün. Zaten burada aracın yaptığı tüketimi değil de tüketimler arasındaki farkları tespit ediyoruz. 2 farklı araç arasındaki aynı parkurdaki tüketim farkını hesaplamaya çalışsaydık sizin de dediğiniz gibi test kesin sonuç vermeyebilirdi. Kısacası depo doldurmak da kesin sonucu vermeyebilir. Teşekkürler.

sekizsilindir.com
bunlar da ilginizi çekebilir