genellikle renksiz ve kokusuz, hâl değişimleri makul basınç ve sıcaklık altında olabilen, metal yüzeylerle reaksiyona girmeyen ve paslandırmayan, maliyeti düşük ve çevre dostu olması gereken madde. günümüzde araçlarda yaygın olarak r134a kullanılmaktadır.

dikkat edilmesi gereken husus ise, araçta hangi gaz kullanılıyorsa, ekleme yapılırken aynı tip gaz ilave edilmelidir. farklı bir gaz kullanımı kompresörü elinize almanızla sonuçlanabilir. tabi yağ konusunda da aynı uyarıyı yapmaya gerek bile duymuyorum. fabrika çıkışı dışında gaz ve yağ kullanmamak gerekir.
Genellikle azaldığı yada bittiği uzun yola çıkıldığında anlaşılan ve yol boyunca küfür ettiren gaz biçimi.
Yenilendiğinde çehrenizi değiştiren gaz. Yıllar içinde azalmış ve özelliğini yitirmiş olan gazı değiştirmek çok önemlidir. Sebebi ise o gazın içinde soluk alıp vermemiz. Yaza girerken değiştirin, değiştirtin.
arada bir kontrol ettirmekte fayda olan hede.
azalmışsa doldurtmak, yeniletmek gerek, çok bi para etmez. fakat eğer bittiğinde fark ederseniz geçmiş olsun, en aşağı 1000 liranızı alırlar. o yüzden düzenli kontrol ve bakım her şeyde olduğu gibi bunda da çok önemli.
uzmanların iki yılda bir doldurulması gerek dediği gazdır. ama her şeyde olduğu gibi kararında doldurulmalıdır. zira fazla doldurulması halinde soğutma işlemi tam gerçekleşmeyebilir, tesisata zarar verebilir ve klima kompresörü arızalanabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir