klima bakımı, ideal olarak yılda üç kere yaptırılması gereken bir kontroldür.

genellikle kış aylarında kullanılmayan sistem, sıcakların artmasıyla tekrar hatırlanır. her ne kadar kışın buğu çözmek için zaman zaman kullansak da 2-3 dakikalık kullanım bizi kurtarmıyor.

öncelikle gazın azalması veya tamamen boşalması durumu var. gaz azaldığında tam randımanla çalışamayan sistem giderek kendine zarar vermeye başlıyor. kapalı devre olduğundan ötürü tamir etmek masrafların katlanması anlamına gelir. iki senede bir yenilenmesinde fayda var.

polen filtresi kontrolü. zamanla toz ile tıkanan evaparatör yolu hem soğuyan havanın geçişine mani oluyor hem de bakteri oluşumuna zemin hazırlıyor. gelen ekşi pis bir koku da cabası.
Ülkemizde kimsenin umursamadığı ama aslında sağlık için çok önemli husus. Sebebi ise polen filtresi ve klima borularında birikecek olan pislikler. Bunların en kötü ihtimalle yaza girerken her seferinde değiştirilmesi gerekir.
bir derece vasıtasıyla normal değerlerde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmesi gereken tertibat.
arabasında sigara içenlerin daha sık yapması gereken bakım.
en çok ihmal edilen bakım çeşidi. klimayı açınca pis pis koku doluyor içeriye, nasıl dayanıyorlar anlamıyorum.
Düzgün çalışmayan klima sistemi; hem aracın motorunu zorlar, hem de yakıt tüketiminin artmasına neden olur. bu yüzden mutlaka klima bakımı yaptırılmalıdır.
(bkz: klima gazı)
lastik üreticisi euromaster yetkililerinin, dikkat edilmediği takdirde ciddi hastalıklara yol açabileceğini belirttiği bakım türüdür. muhtemel hastalıkları direk alıntılıyorum:

--- spoiler ---
lejyoner hastalığına (bir çeşit zatürree) neden olur. yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş ön plandadır. bunun yanı sıra, başlangıçta kuru öksürük hastaların önemli kısmında görülür, bulantı kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulguları da yaygındır. bunlara ek olarak ajitasyon, konsantrasyon bozukluğu ve hatta koma bile görülebilir. iyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek küf mantarlarının alerjik rinit ve alerjik astıma sebep olabileceği de unutulmamalı.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir