Arabada teknoloji sevmeyen bir adam olarak, bayıldığım teknolojidir.
Motordan güç çeker evet, yakıtı arttırır evet, ağırlık da yapar ona da evet ama bu olmadan olmaz.
Yılda 1 kez piyasada bulabileceğiniz sıvılar ile temizliğini yapmayı unutmayın, hem üflediği hava ferahlıyor hem de temizleniyor. Yakıta etkisi ise yaklaşık %10'dur.
Yaz aylarında arabayı çalıştırdıktan sonra elimizin ilk gittiği yerdir.
Sonuna kadar açılır ve arabadan uzaklaşılır. Aynı şekilde kış aylarında da kullanılır, camın buğu yapması durumunda buğuyu en hızlı çözme biçimidir, deneyiniz.
Bir araçta abs ve 4 tekerden sonra olması gereken en büyük icattır
Düşünüyorum da eskiden klimasız arabalarla Antalya ya falan nasıl gitmişiz
Sadece hava sıcakken iş yapması ile ün salmış olan otomobil.
Ama aslında buğu çözme konusunda da uzmandır. Aç klimayı ver cama bak neler oluyor hocam!
Uzun yol yapılacağı zaman özellikle yazın arada bir camları açıp içerinin havalandırılması hem kabin hava kalitesi hemde güvenliğiniz açısından yararlı olacaktır. Zira aşırı havasızlık ve karbondioksitten mayışıp kaza yapan insanlaın haberleri yapıldı daha önceleri.
soğuk hava üflemekten ziyade ortamdaki ısıyı çekmek üzerine kurulu bir sistem.

çalışma prensibi; soğutucu akışkanımız, bir bölmede yüksek basınç altında sıvı hale getirilir, daha sonra ortamdaki ısıyı çekerek tekrar gaz haline dönüşür. bu çevrim sürekli tekrarlandığı için ortamdaki sıcaklık da düşmüş olur.

arabalarda kullanılan klima parçalarını şöyle sıralayabiliriz:

*kompresör
*kondensör
*evaporatör
*genleşme valfi

evvela kompresör, motor kayışından aldığı tahrikle sistemin içinde başta gaz halinde bulunan akışkanı yüksek basınçlı gaz haline çevirir. daha sonra kondensöre gelen bu yüksek basınçlı gaz, gizli ısısını atarak sıvı hale getirilir. genleşme valfi dediğimiz kısımda ise sıcak havayla ilk iletişime geçtiği yerdir. evaporatör bir başka deyişle buharlaştırıcıda da ortamdan çekilen ısı sayesinde sıvımız tekrar gaz haline dönüştürülür. bir fan sayesinde sıcaklığı düşen hava da içeri üflenir.

sıvıdan gaza geçerken ortamdan ısı aldığı için biz içeride serinlerken; ilk etapta gazdan sıvıya geçilirken ortaya çıkan ısı ise dışarı verilir. biz içeride rahatlarken, dışarıyı biraz daha ısıtıyoruz diyebiliriz.
klima tuşunda yazan A/C yazısını merak eden varsa eğer "Air Conditioning" anlamında olduğunu söyleyeyim.
eski arabam olan astra h kasada bunu sonuna kadar açtığımda yokuşta kalkana kadar canı çıkardı arabanın. gazını yoğunlaşmasını vs anlatmışlar sağolsunlar. merak ettiğim husus bunun motora yük bindirmeyen ya da az yük bindiren bir türü/ teknolojisi olup olmadığıdır. yüksek hacimli/torklu makinelerde yük hissedilmiyordur heralde. ufak hacimde klima yükünün motoru daha az etkilediği bir teknoloji var mıdır acaba?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri