Vintage, antika, koleksiyon aracı gibi gruplarla içiçe geçmiş bir grup olduğundan, genel kıstasları ve sınırları tam yapılamayan eski arabalara verilen tanımdır. Ülkesel ve kıtasal olarak klasik oto kabulünde de farklılıklar vardır.

Çok genel olarak, yaşlanmasına rağmen değerini yitirmeyen yada artıran; literatürde yeri olan, ikonik yada az miktarda üretilmiş araçlar olarak kabaca tanımlanabilir. Düşük kilometreli fabrikadan çıktığı gibi olanlar en değerlileri olabileceği gibi; orjinale sadık olarak restore edilenleri de makbuldür. Ancak senesinde sportifliği ön plana alınarak üretilmiş bazı muscle car Amerikan araçlarda pro touring uygulamaları da araca değer katabilir.

Son yıllarda tüm dünyada özellikle Avrupa klasiklerinde 4-5 misli fiyat artışları olmuştur. Özellikle koleksiyoner aracı statüsündeki klasik araçların fiyatları astronomik olarak değerlendirilebilir. Örneğin, aktif yarış geçmişi de olan bir 1962 Ferrari 250 GTO 2014'te 34,6 milyon dolara satılmıştır.

"Her eski araç klasik değildir" önermesi kesin doğru olmakla birlikte; hangi araç klasiktir yada ilerde klasik olacaktır tam bilinememektedir.
tümünü gör
ilgili galeri