Vintage, antika, koleksiyon aracı gibi gruplarla içiçe geçmiş bir grup olduğundan, genel kıstasları ve sınırları tam yapılamayan eski arabalara verilen tanımdır. Ülkesel ve kıtasal olarak klasik oto kabulünde de farklılıklar vardır.

Çok genel olarak, yaşlanmasına rağmen değerini yitirmeyen yada artıran; literatürde yeri olan, ikonik yada az miktarda üretilmiş araçlar olarak kabaca tanımlanabilir. Düşük kilometreli fabrikadan çıktığı gibi olanlar en değerlileri olabileceği gibi; orjinale sadık olarak restore edilenleri de makbuldür. Ancak senesinde sportifliği ön plana alınarak üretilmiş bazı muscle car Amerikan araçlarda pro touring uygulamaları da araca değer katabilir.

Son yıllarda tüm dünyada özellikle Avrupa klasiklerinde 4-5 misli fiyat artışları olmuştur. Özellikle koleksiyoner aracı statüsündeki klasik araçların fiyatları astronomik olarak değerlendirilebilir. Örneğin, aktif yarış geçmişi de olan bir 1962 Ferrari 250 GTO 2014'te 34,6 milyon dolara satılmıştır.

"Her eski araç klasik değildir" önermesi kesin doğru olmakla birlikte; hangi araç klasiktir yada ilerde klasik olacaktır tam bilinememektedir.
Hep merak ettiğim husus; bir arabanın eski olup olmamasını kriteri nedir'i bana tekrar sordurtan başlık.
Genellikle hepimizin kalbinde bir klasik yatar, bir çoğumuz gibi Ac Cobra hastasıyım bende.
Klasik otomobilin tanımı oldum olası tartışma konusu olmuştur. Ancak kabul gören bazı tanımlar şunlar:

1) FIVA tanımı (Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu): 25 yaş sınırını kabul etmiş olmakla birlikte son genel kurulunda 1978 yılı itibarıyla bir tanımı kabul etmiştir. İleriki tarihlerde genel kurul yeni tarihleri belirleyecektir.

2) AACA tanımı (Antique Automobile Club of America - ABD Antika Otomobil Klübü - 65.000 üyeli dünyanın en büyük kulübü): 25 yaş sınırını kabul etmiştir.

3) CCCA tanımı (Classic Car Club of America - ABD Klasik Otomobil Kulübü): Bu kulübün tanımını dünyadaki hemen hemen hiçbir başka klüp kabul etmemektedir. Bu grup devamlı şekilde eleştirilmektedir. 1925 ile 1948 arasını kabul etmektedirler ve de her arabayı da klasik kabul etmemektedirler. Ancak bu klüp, Antika otomobil tanımını ayrı tutarak 25 yıla bağlamıştır. (Bizde antika daha eskiyi ifade eder ama onlardaki algılama daha farklı)

Ancak, kişisel fikir bu tanımların hiçbirisinin, kişinin kendi tanımının önüne geçemeyeceği. Klasiklik anlayışı çok farklı şekillerde insanlarda kendini gösterebilir. Benim için klasik olmayan, başkası için çok klasik olabilir.

Ancak kişisel faktörü tanım dışı bırakacak olursak şöylebir tanım doğru olabilir gibime geliyor:

En az 25 yaşında, üretildiği yılların karakteristik özelliklerini taşıyan, iyi muhafaza edilmiş veya aslına uygun şekilde restore edilmiş araçlar klasik otomobildir.

KLASİK OTOMOBİL HOBİSİ
Neden? Onca mükemmel, emniyetli, performanslı, ekonomik yeni otomobil varken, neden bazılarımız “bit pazarına nur yağdırırcasına” eski otomobillerle uğraşırlar, onlara zaman ve para harcarlar? Klasik Otomobil Hobisi nedir, neden yapılır ve genel bir bakış açısı ile nasıl yapılmalıdır?

Klasik Otomobil Hobisi, günümüzden önce üretilmiş, üretildiği yılda veya daha sonra bir farkı veya değişikliği temsil etmiş ya da salt devrini temsil etmiş olan bir veya daha fazla otomobilin korunması, restore edilmesi, kullanılması veya koleksiyonunun yapılmasıdır.

1.KLASİK OTOMOBİL HOBİSİNE KATILMAK İÇİN NEDENLER
Klasik otomobil hobisine katılmak için, neredeyse bugüne kadar imal edilmiş binlerce marka ve modelde otomobil kadar neden bulabilirsiniz. Ancak genel kabul gören bazı nedenleri sıralarsak;

1.1. NOSTALJİ
Zamanında hayal edip de sahip olamadığımız veya sahip olup daha sonra elimizden çıkardığımız, ancak unutamadığımız otomobili kullanma isteği. Otomobil kullanmayı öğrendiğimiz otomobil, balayına çıktığımız otomobil, yaşamış olmayı arzu edip yaşayamadığımız devrin temsilcisi otomobil ve daha nice farklı nostaljik duyguyu tatmin edebilmek için Klasik Otomobile sahip olma isteği.

1.2. YATIRIM
Geçtiğimiz 25 yılda Klasik Otomobil konusunda akıllı alımlar yapmış olanlar, bugün ilk yatırımlarına oranla oldukça kıymetlenmiş otomobillere sahip olabilirler. Bu, her klasik veya eski otomobilin değerleneceği manasına kesinlikle gelmemelidir. Arzı olmayan bu otomobillerin kıymetleri çok çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Talep, üretim adedi, ilk üretildiği yıldaki fiyat, vb. Bazı klasik otomobillerin pek de iyi yatırım olmadıkları ortaya çıksa da, bu otomobille geçirilen iyi vakit bu kayba değer.

1.3. GÜNLÜK ULAŞIM
Birçok klasik otomobil, günlük ulaşımınızı farklı bir şekilde yapmanızı sağlayabilecek kabiliyettedir. Yoğun trafikte, kötü havalarda ve karda bu pek pratik olmasa da, iyi havalarda nostaljiyi her gün yaşayabilirsiniz.

1.4. MEKANİK DÜRTÜ
Birçoğumuz eski makinaları tekrar hayata geçirmekten büyük haz duyarız. Günümüz otomobilleri artık normal mekanik beceri ile tamir edilebilmekten çok uzak. Eğer siz de mekanik uğraştan tatmin oluyorsanız bir klasik otomobil edinmelisiniz.

1.5. AİLE
Klasik otomobil, genelde, ailenin ortak girişimi ya da ortak haz duyduğu bir olgudur. Baba - oğlun mekanik işleri paylaşması veya ailece bir Pazar gezmesi ya da bir klasik otomobil aktivitesinde ailece yer almanın hazzı büyüktür.

1.6. DOSTLUK
Bir klasik otomobil kulübüne veya grubuna üye olduğunuzda birçok yeni insanla karşılaşacaksınız ve bu olgunun, bu hobinin en zevkli yanı olduğunu keşfedecek ve iyi dostluklar kuracaksınız. Bu kişiler, size hem bilgi kaynağı hem de teşvik unsuru olacaklardır. Klasik otomobil aktivitelerinden, rallilerinden, gezilerinden birçok uzun süreli dostluklar edineceksiniz.

1.7. FARKLI OLMA
Günümüz otomobillerinin tasarımları büyük ölçüde rüzgar tünellerinin ortaya koyduğu kıstaslar doğrultusunda şekillenmekte ve gitgide birbirine benzemektedir. Oysa klasik otomobiller, sayıca az olmaları ve imal edildikleri devri yansıtmaları açısından günümüz otomobillerinden çok farklı. Çoğu kez, günümüz tasarım kurallarından uzak, güzelliğin ön plana çıktığı, daha sanatsal bir yaklaşımla tasarlanmış ve günümüz plastik otomobillerinden çok ama çok farklılar.


İnternette gezerken aşağıdaki espirili tanımları da yokk degil..

Antika otomobil
Sizden yaşlı olan her otomobil.

Klasik otomobil
Gençken hep sahip olmayı isteyip parasını denkleştiremediğiniz otomobil.

Yeni otomobil
Yaşı en büyük çocuğunuzdan daha az olan her otomobil.

Bu tartışma süregelir böyle ama yukarıdaki bilgilerin bir miktar ışık tutacağını umarım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri