Dizel motorlarda soğuk havalarda marşa basılmadan önce yanma odasını ısıtan nimettir. Kesinlikle onun uyarı ışığı sönmeden marşa basmıyoruz aksi halde tripli çalışan bir motorla karşılaşırız.
Dizel'cilerin kalbi olan parça. Elektrik enerjisi bir kızdırma rezistansından geçirilir, o da bu sırada şiddetle 1000 dereceye kadar ısınır. İşlevi tam olarak budur.
Soğuk havalarda işareti sönmeden çalıştırılmamalıdır. Belli rutinde çok pahalı değilse değiştirilmesi tavsiye edilir, verimli yanma sağlar. Uzun süre değişmez ise kaynayabilir. Çıkartmak zor hale gelir kırılır. Üst kapak açmaya kadar gider
dizel araçlarda bildiğimiz üzere pistonun sıkıştırması ile hava ısınır ve üzerine püskürtülen mazot tutuşur. soğuk havalarda motor ve dışarıdaki hava iyice soğuduğu için pistonun sıkıştırması ile istenen sıcaklığa ulaşması zorlaşır bu sebeple bu zımbırtılar yanma odasında ufo elektirikli soba görevi görür.
Sıcakken mi yoksa soğukken mi daha kolay söküldüğü muamma olan aksiiii, nalet parça. Hangi şekilde kolay söküldüğünü bilen var ise yeşillendirsin lütfen. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri