Kara Şimşek (İngilizce adı: Knight Rider), 1982-1986 yılları arasında ABD'de yayınlanan ve Türkiye dahil Dünya'nın birçok ülkesinde de yayınlanarak popüler olmuş televizyon dizisi. TRT tek kanallıyken ekrana gelen dizi 90 bölüm sürmüştür.

Dizide kendi kendine hareket edebilen, konuşabilen yapay zekalı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight'ın başından geçen olaylar işlenmektedir. TRT 1'deki ilk yayınında Michael Knight'ı Lemi Bilgin, Kitt'i Savaş Tamer, Devon Miles'i de Ergun Uçucu seslendirmiştir. Kara şimşek TRT 3 ve TRT 4 TV'lerinde ilk sezonu iki kere tekrar etmiş, fakat seslendirmeleri değişmiştir. Dizi Teleon kanalında şifreli olarak ta bir süre gösterimde kalmıştır.

Orijinal seride aracın markası Pontiac Transam'dır. 2008 versiyonunda Mustang Shelby GT500KR kullanılmıştır.

17 Şubat 2008'de ABD'nin NBC televizyonunda iki saatlik bir televizyon filmiyle yeniden ekranlara dönen Kara Şimşek dizisi 2008'in Eylül ayında gösterime başladı. Dizide Michael Knight (David Hasselhoff)'ın yerini oğlu Mike Traceur (Justin Bruening), babası gibi Michael Knight adıyla dolduruyor. Film eski dizinin devamı niteliğindedir. Bu versiyon ise yeterli izlenme oranını almadığı gerekçesiyle yayından kaldırılmıştır. Dizi yeniden 9.04.2011 tarihinden itibaren ilk TRT'de yayınlandığı dönemdeki saatiyle 17:00 TRT-1 de gösterilmeye başlamıştır. Seslendirmesi yeniden değişmiştir. 2014 ten itibaren TVEM kanalında tekrar yayınlanmaya başlamıştır.

kaynak: wiki
filmde kullanılan araba için: (bkz: Pontiac Firebird)
Hemen hemen hepimizin küçükken izlediği ve ağzı açık kaldığı araba.
pontiac'lı dönemi çok daha güzeldi ayrıca.
Dün kullanma imkanı bulduğumuz 380 hp'lik otomobil. v8 motora sahip ve silindir hacmi 4 litre. Bizzat dizi çekimlerinde kullanılan KITT ile oldukça keyifli vakitler geçirdik fakat uzun boylu ve büyük ayaklar için biraz ter döktürebiliyor. Yine de çok eğlenceli ve sesi çok etkileyiciydi.
benim için 1 deloran, 2 kitt nokta
1982 model pontiac firebird trans-am modelidir.

efsane dizide çok sayıda kullanılmıştır. yani tek bir tane değildir. hatta ilk bölümdeki araba ile son bölümdeki araba arasında müthiş farklar vardır. bir çok kopyası vardır. çekimler sırasında bir çoğu pert olmuştur. türkiye'de bulunduğu iddia edilen araba da bu kopyalardan biridir ve bence orijinal de değildir, zira 90 bölümünü de ara ara izlerim ve o araba ile çekimde kullanılan arabalarda ince farklılıklar görüyorum. Ha belki bir iki parça değişmiştir bilemem ama orijinalliği kaybetmiştir.

dünya çapında hayranı çoktur. avrupa ve amerika'da onlarca taklidi mevcuttur. parçaları internette satılmaktadır.

çok param olsa alırım. o derece sevdiğim, yayından kalktığı gün resmini çizip duvara yapıştırdığım, çocukluğum.

"i am the voice of the knight industries two thousand microprocessor. k.i.t.t. for easy reference. kitt if you prefer".
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri