aslında kış lastiğinin kış aylarındaki yararları olarak da değiştirilebilir başlık ama o kadarına da gerek yok yani.

Kış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır.

Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur.

Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.

Kış lastikleri özel karışımı sayesinde +70C’nin altında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur.

İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini arttırır.

+7C’den daha soğuk havalarda kış lastikleri kullanımı ile elde edilen fren mesafesi; gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır.

Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı; araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir.


Kış lastiği alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır.

Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırtedebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. Lastiğin yanağında M&S (Mud&Snow - Çamur ve Kar), M+S ve Snowflake veya sadece Snowflake sembolü varsa kış lastiğidir.

Kış lastikleri; kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanmalıdır. Tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilmelidir.
yaz geldiğinde sökün kafanızı şişirebilir eğer söktürmezseniz de duramazsınız fren mesafesi uzamıştı patlıyordum.
90 beygir bir arabanın karlı yolda 3. viteste bile sarmasını engeller.
Kış lastiği taktırmayıp bir sabah aniden kar yağmasıyla aman bir şey olmaz diye yola çıkıpta yolda kalan insanlara bakıp gülmenizi sağlar.
Yaz lastiği varken çok büyük ihtimalle öleceğiniz yada büyük maddi kayıplar yaşayacağınız durumların oluşma ihtimalini azaltır.
Sadece okula işe 5-10 km fazla trafik olmayan bir güzergahta gidiyorsanız en azından ön lastiklere taktırın şu mereti
%100 etkisini göreceksiniz .

Ucuz bir arabaya bile biniyor olsanız 400-500 tl lastik masrafından kaçınıpta canınızdan malınızdan ölmeseniz bile arabanın tamiriyle uğraşıp vaktinizden ve sabrınızdan olmayın.

Hava sıcaklığının +7 derecenin altında olduğu aylarda kış lastiğiniz takılı olsun kar olmasa bile yaz lastiklerinin yol tutuşu soğukta düşer yukarıda arkadaşın belirttiği gibi. +70 yazmış ama +7 olacak +30 dan sonra kış lastiği hamuru özelliğini kaybeder lastik namına birşey kalmaz kış lastiğini eğer yazın kullandıysanız o lastiği çöpe atın gitsin kışın işe yaramaz bir daha.Kış lastiğini yazın kullanacağınıza onun yerine gidin dört mevsim lastik alın daha iyi.
dün yağmurlu bir günde baya dik bir 4 şeritli yolda ilerlerken arkamdan son sürat gelen büyük ihtimalle yazlık lastiklerle benim kışlık lastiklerle çok rahat savrulmadan geçtiğim en sol şeritte tam arkamda spin atıp yoldan çıkınca değerini dahada iyi anladığım ve sonra lan arkamda değilde önümde olsa beni ve ailemi çok feci bir tehlikeye atacak olan yanlıştır.
kışın kışlık yazın yazlık lastik kullanın arkadaşlar.
+7 C derecenin altında hava sıcaklığında, hamuru açısından diğer lastik çeşitlerine göre daha çabuk ısınan lastik türüdür. Ayrıca kılcal damarları sayesinde karlı zemine daha fazla tutunarak hareket etmenizi kolaylaştırır.
milyarlık arabalara binip 3 kuruşun lafını yapmadan alın takın bence millet patinaj çekerken sizde yanından geçinnnn gidin :D ben kendimi bildim bileli yazın yaz kışın kış lastiğine devam...(bkz: mutluaraç)
kışın kaymamanı sağlayan yazın yanlamanı sağlayan bir lastik olduğunu düşünüyorum
Kış lastiğinin gördüğüm en büyük artısı bence kardan ziyade yağmurlu havalardadır, özellikle su birikintilerinde normal lastiklerin yerden kesildiği yerlerde kış lastikleri daha geniş ve derin olukları sayesinde maksimum tutunma sağlar. Defalarca kurtarmıştır beni.
Türk halkının "işe yaramaz" olarak bildiği lastik.
Bazı dayılar var kış lastiğinin sıfırını napacan çıkma al tak 3 ay kullan der. Sen çıkma bot giyiyo musun?
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri