Birçok yazar bahsetmiş ama tekrarlamakta fayda var. "Kış laştiği" adı üzerinde kış mevsimine optimum performans vermesi amaçlanarak tasarlanmış lastiklerdir. Kış koşulları sadece karlı yollardan ibaret değildir. Buzlu yüzeyler, gizli buzlu yüzeyler, ıslak yüzeyler, pürüzlü yüzeyler ve hepsinin ortak noktası soğuk yüzeyler.

Kış lastikleri bu sorunlarla başa çıkması için belli özelliklere sahiptir:

Birincisi, tutunmayı sağlayan en önemli husus lastik hamuru. kış lastiklerinin hamuru düşük sıcaklıklarda bile yolu kavraması için daha yumuşak tasarlanmıştır. böylece soğuk havalarda kabak lastikten farkı olmayan yaz lastiklerinden daha iyi kontrol sahibi olursunuz. Daha da önemlisi fren mesafeniz tartışmasız daha kısalır.

Diğer husus ise lastik deseni. Bilindiği üzere kış koşullarını zorlu yapan detaylardan birisi de değişken yüzey koşullarıdır. Su birikintisi olur, çamur olur, kar olur vesaire. İşte bu sebeplerden ötürü lastiğinizin yüzeye en etkili bir şekilde temas etmesi için özel desenlere ihtiyacı vardır. Kış lastiklerindeki bu desenler normal lastiğinize göre daha çeşitli olduğu için daha verimli çalışır. Kılcal ve derin olmayan kanallar yüzeye tutunmanızı arttırır (ki bunlar yaz lastiklerinde hiç bulunmaz hamurdan sonra en etkili unsurdur). Çapraz ve paralel kanallar ise suyun drenaj ile tahliye edilmesini sağlar, yaz lastiklerinden daha derin ve geniş tasarlandığından aquaplanning karşısında daha başarılıdır. Dik kanallar ise pençe misali yüzeye tutunması için görev yapar. Daha sık olduğu için patinaja düşme ihtimalinizi de azaltır. Yaz lastiğine nazaran daha fazla bulunur.

Son olarak lastiğinizi daha uzun süre kullanmak istiyorsanız havalar ısındığında yaz lastiğinize geçmeyi unutmayın. Yazın kış lastikleri kullanmak performans düşüşünün yanında lastik ömrünü de kısaltır. 4 sene dayanacak kış lastik setleri yaz kullanımı sonucu 1-2 sene içinde haşat olabilir. Kendi öz amcam bile bu durumun bilincinde değil, dikkat etmek lazım.
tümünü gör
ilgili galeri