Haber kanallarının ve internet sitelerinin okuyucu çekmek için kullandığı en büyük yalan.
Kanun sadece ticari araçlar için geçerlidir, binek otomobiller için değildir.
kış lastiği almayın demek değil bu ama zorunlu da değil.
Genelge hükümlerine göre ticari araçlarda aranacak kış lastiği özellikleri şunlardır:

1) Kış lastiği; üzerinde M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.

2) Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.”

3) Kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır.”

4) Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçlarda lastik diş derinliği en az 4 mm olmak zorundadır.
Sadece karlı yollar icin takılması gerektiği empoze edilen aslında soğuk ve yağışlı havalarda özellikle takılması gerektiğini anlatan yönetmelik
zorunlu diye değil, gerekli olduğu için takmak gerektiğinin algısı yaratılmalıdır.
Normal binek otomobiller için olmayan zorunluluktur. Eğer yılda 4-5 bin kilometre yol yapılıyorsa çok da gerek yoktur. Sürekli araba üstünde olan kişi için gerekli olsa da dediğim gibi kışın zaten binmeyen kişiler için bir anlam ifade etmez.
yazlık moda geçiş yapacağımızdan 1 nisan'da sona erecek zorunluluk. ancak uzmanlar +7 derece olayına dikkat edilmesini istemiş. bazı bölgelerde hala sıcaklıkların yükselmediğini ve kış lastiğinin daha güvenli olabileceğini ifade etmiş.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri