Kış şartlarında hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda kullanılması gerekli olan lastiktir. Satış fiyatları genellikle yazın çok düşük kışın ise çok yüksektir.
4 mevsim lastiklerle falan karıştırılmaması gereken lastik türü. Hatta 4 mevsim lastik ne işe yarar oda bilinmez, kışın kış lastiği kalan zamanda da yaz lastiği kullanmak lazım.
insanların sıkça kar lastiği olarak algıladığı ve karıştırdığı lastik türü
diyorlar ki kar yağmadığı sürece bişey olmaz. hayır efendim yanlış. bunun karla yağmurla alakası yok. kış lastiği özel hamurla üretilir. ısının 7 derecenin altına düştüğü zaman özel karışım hamur ona göre tepki verir ve yolu daha iyi tutar.
Takmayanların takanları takmadığı gerçeğinin bir göstergesi. Neymişkar yağınca iş yaparmış hatta falanca abi kar kaplanı gibiymiş lastiğe gerek yokmuş. Yok öyle birşey 7derecenin altında geeçekten tümsek geçişibile yumuşuyor arabanın kar lastiğiyle. Deneyen vazgeçmez kışın kar lastiği kullanmaktan.
Karda kıyamette kullanılması gerektiğine inanılan lastik. Aslında hiç alakası yoktur.
Bu lastiğin hamuru ile yazlık lastiğin hamuru farklıdır, kullanılması gereken dereceler de bu sebepten dolayı farklı olacaktır. 7 derecenin altında kış lastiği; optimum çalışma sıcaklığına ulaşabilen ve size kar-kıyamet dışında da optimum tutuş sağlayan lastiktir.
Kışın kullanılması ne kadar elzem ise yazın kullanılmaması o kadar elzem olan lastik çeşidi.

25 C havada kabak lastikten farksız performans sunmaktadır. Arabanın torku yüksekse 1, 2 ve 3. viteslerde sarar. Frene basarsın abs bile kızaklamayı engelleyemez. 2. ve 3. viteste viraja girersen arabanın kafası ''abi bensiz devam edin.'' diyerek bağımsızlığını ilan eder. Sonuç olarak yazın en kötüsünden olsa bile yaz lastiği edinin.
'abi bensiz devam edin' cümlesini okuyunca sabah sabah gülümseten başlıktır.
hava sıcakken kış lastiği nasıl berbatsa, hava soğukken de yaz lastiği berbattır.
Fazladan masraf gibi de bakılmaması gerekli, çünkü lastikleriniz mevsiminde kullanıldığı için çok daha geç aşınacaktır.
"kışın terlikle dolaşmıyorsan, yazlık lastikle de dolaşmayacan aga" lafını bolca ettiğim konudur.
Ülkemizin batısında yılda 3 gün gerekli lastik tipi. (bkz: taksiye bin kardeşim)
Bazı suser'ların çok zengin olduğunu gözler önüne seren başlıktır.
Biraz da cahillik koktu sanki, ülkemizin batısında hava sıcaklığı 7 derecenin altına yılda 3 gün iniyormuş demek ki.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri