n3 kategorisinde olan, taşıma kapasiteleri yaklaşık 25 tonluk (azami yüklü ağırlığı 32 tonluk), 4 dingilli kamyonların halk arasındaki adı.

uzun yol işinde (kuru yük veya tanker) kullanılan kırkayaklar, ön iki dingili direksiyon dingili, ortada çeker dingil ve arkada kaldırılabilir ölü dingil olmak üzere 8x2 formülündedir.

beton mikseri, beton pompası ve damper üstyapısı bulunduran şantiye tipi kırkayaklarda genelde arka dingile de tahrik verilir (yani 8x4).

8x2 formülde ön iki direksiyon dingilleri taşıma kapasiteleri ortalama 7.5 ton, çeker dingil 9.5-10 ton ve arka ölü dingil 9 ton olacak şekilde tasarlanmaktadır. 8x4 formülde de her bir çeker dingile 9.5-10 ton düşecek şekilde yük paylaşımı yapılır.

c (resimde ford Cargo 3238c) ve s (resimde bmc profesyonel 827) tipi olmak üzere iki tip kırkayak şasi tasarımı mevcuttur. bunlar sadece ikinci dümenlenebilir dingilin yerine (yani dingil mesafesine) göre farklıdır. c tipi kırkayaklar genelde adr'li tanker, araç kurtarıcı ve beton pompası üstyapısı için; s tipi kırkayak damper, kapalı/soğutmalı kasa, kuru yük üstyapısı için tercih ediliyor.

kırkayakların direksiyon sistemleri ackerman geometrisini koruyabilmek ve en düşük dönüş yarıçapını elde edebilmek için en ön dingil tam, ikinci dingil yarım dönüş yapacak şekilde tasarlanmıştır.
Dayımın bir zamanlar man f2000 modeline sahip olduğu kamyon modeli, çocukken arka lastiğin döndüğünü gördüğüm zaman çok şaşırtmıştı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri