Daha önceden de bu konu tartışılmıştı, ben hala bir dünya şampiyonuna vasat demenin yanlış olduğunu düşünmekteyim.
Sürüşü vasat!(Motorsporlarının zirvesi F1 de yarışan hiç bir pilota vasat denilemez) pilot kategorisine Maldonado, Sato, Kovalainen, Bruno Senna gibi pilotlar sayılabilir.

James Hunt da tek dünya şampiyonluğu olan, aynı Kimi gibi adanmışlık ve konsantrasyon sorunları olan bi pilottu fakat Hunt için sürüşü vasat diyemeyiz. Bu sene Raikkonen aracın da kendine uymasıyla Vettel'den yarış ve sıralamalarda geri kalmamakta. Demek istediğim; pilotlar bazı senelerde daha düşük performanslar sergileyip takım arkadaşlarına yenilebilir, bunun nedeni araç uyumsuzluğu, kazalar, dayanıklılık problemleri ya da kişisel olabilir ama bu yenilen tarafın vasat olduğu anlamına gelmez.

Örnek vermek gerekirse Alonso 2007 de çaylak Hamiltonla berabere kaldı, yine Alonso 2015 de Buttona yenildi, Hamilton 2011 de Button'a yenildi, Button 2008 de Barricello'ya yenildi, Schumacher Mercedes kariyeri boyunca Rosberg'e yenildi, Vettel 2014 de Ricciardo'ya yenildi, Ricciardo 2015 de bir sonraki yıl takımdan gönderilerilen Kvyat'a yenildi, Senna 1989 da Prost'a yenildi. Burda takım arkadaşına yenilen pilotların hiçbiri yenildiği rakibinden kötü değil.

2014 sezonuna parantez açarsak Alonsonun Kimi'yi yenmesinin nedenlerinden bazıları; yıllardır Alonso etrafında toplanmış bir takım, Alonso'nun geri bildirimleriyle tasarlanmış, önde pull-rod süspansiyon kullanılmış understeer'a kalan nam-ı diğer 'domuz' F14T ve Kimi'nin kazanabilecek araba olmadığında ortaya çıkan konsantrasyon problemleridir. O yıllardaki açıklamalara bakılırsa Alonso'nun hep, ben Ferrari'nin son şampiyonunu yeniyorum açıklamaları ve Kimi'nin araç yavaş, geliştirmemiz lazım, bu durumda takım arkadaşımı yenmenin bir anlamı yok açıklamalarını bulabiliriz.

Ferrari 2017 de yanlışlıkla! şampiyon olabilecek bir araç yapabilirse, Kimi şampiyonluğun en büyük adaylarından olacaktır. Bunu Vettel'e karşı bu seneki performansına bakarak söyleyebiliriz.

Edit: Massa eğer 2008 Singapur GP deki şike skandalı olmasa, F1 şampiyonları listesine adı yazılmıştı.
tümünü gör
ilgili galeri