dünya şampiyonu finli formula 1 pilotu.

karting kökenli fomula 1 pilotlarından olan finli pilot, formula süper a kategorisinde, formula ford’da ve formula renault şampiyonası’nda gösterdiği başarılı performansların arından 2001 yılında formula 1’e transfer oldu.

2002’de transfer olduğu mclaren’le çıktığı ilk yarışta 3. oldu. ertesi sezonu da 2. bitirmeyi başardı. 2005’te kariyerinin en parlak sezonlarından birini geçirdi ancak ilginç bir rekor kırarak 7 yarış kazanmasına karşın şampiyon olamayarak sezonu 2. bitirdi. 2006’da ise yine mclaren’de bu kez hiç yarış kazanamadan sezonu 5. bitirdi.

2007’de mclaren defterini kapatan raikkonen, ferrari defterini kariyerinin ilk ve tek formula 1 şampiyonluğu ile açtı. 2009’a kadar takımda kalarak başarılarına devam etti.

2009 yılında radikal bir kararla dünya ralli şampiyonası’na katılmaya karar verdi. burada geçirdiği başarısız sezonların ardından 2011’de bu kez nascar’da yarıştı. burada da aradığını bulamayan finli pilot 2012’de formula 1’e geri döndü. o sezon 3. olsa da, şimdilik eski performansını mumla arıyor.
lakabı “buz adam"dır. (iceman)
Önde götürdüğü yarışın son turunda en hızlı zamanı atabilecek kadar cesur olan, şuan aktif pilotlar arasındaki en yetenekli formula 1 sürücüsü.
Ayrıca İstanbul Park'ın ev sahipliği yaptığı ilk GP'de galibiyeti alan pilottur. İstanbul park'ın ilk galibi de diyebiliriz.
günümüzdeki yarışlarda diğer pilotlara oranla viraj çizgilerini daha farklı kullanımıyla kendine has bir sürüş stiline sahip fin pilot. eski dönem yarışlarda daha çok belirgin olan pilotlarının farklı sürüşlerinin verdiği zevki f1'in şu zaman diliminde bile bize izletiyor olması mükemmel.

ikinci dönem ferrari yarış hayatında, fernando alonso ve sebastian vettel gibi pilotların karşısında pek bir varlık gösterememiştir.

(bkz: kimi raikkönen)
ne kadar soğuğum, sakinim ayaklarına yatsa da üzerindeki baskıyı kaldıramayan bir pilot haline gelmiş fin pilot. yaptığı hataların çoğunun açıklaması bile yok. artık her yarış hafta sonlarında haddinden fazla basit hata yapmaya başladı. arada bir hata yapmadığı kendi standartlarına bir performans ortaya koyduğunda ise herkes çıkıp raikkonen yine süper sürdü olayına dönüşüyor olay. esasında olay böyle değil. raikkonen, açık bir şekilde yeni teknoloji barındıran formula 1 araçlarını kullanırken yetersiz kalmaktadır. traction controllü araçlar ve şimdiye oranla daha az teknoloji barındıran araçlarda başarılı olup şimdiki dönemde başarısız olmasının başka bir açıklaması yok. raikkonen artık bu işi diğer üst sınıf pilotlar gibi beceremiyor. böylesine iyi bir pilotun bu hallere düşmesi çok yazık. gerçi şampiyon olduğu yıllarda bile pistin en iyisi olmayıp yetenekleri sınırlıydı. ama o zamanlar sürücüleri yetenek açısından zorlayan teknolojiler ve traction controlsüz bir araç tarzı yoktu.
Yaptığı son açıklamada ahmet kaya'dan baya bir esinlenen f1 pilotu. "Süremezsem çeker giderim" demiş.
önümüzdeki yıl da ferrari takımında kalacağı kesinleşen formula 1 pilotudur.
bana kalırsa yanlış hamledir ama görelim bakalım neler olacak.
scuderia ferrari'nin sözleşmesini yenilediğini duyurduğu pilot. birkaç ay öncesine kadar kimi'nin sözleşmeyi haketmesi gerektiğine yönelik bir takım açıklamalar geliyordu ferrari ekibinden. ancak öyle ahım şahım bir gelişme olmamasına rağmen finli pilotun markadaki 6. yılını garantileyen açıklama geldi. böylece söylentiler sona erdi. muhtemelen italyan ekip, kimi'nin açıklamalarından biraz etkilendi. ucu açık sözleşme söylentileriyle bu seneyi kaybetmek istemediler.
gelecek sezon da ferrari pilotu olarak yarışacak fin. bir yıl daha gelsin paralar gelsin yetersiz performanslar. bu vasat raikkonene bir yıl daha katlanmak zor olacak.

gerçi son yıllarda iyiden iyiye vasat altı pilotların paraları nedeniyle yarışıyor olması raikkonenin bu vasat performansını gölgede kalmasına neden oluyor. vasat altı pilotların var olduğu gridde raikkonenin performansı çok da sırıtmıyor.

bu açıdan hem de bianchinin ölmesi nedeniyle oldukça şansı yüzüne gülmüştür. son yıllarda iyi para kazandı ferraride.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri