ferrari takımında takım arkadaşı olan ikilidir. basit olarak kısmen değinilecek olunursa;

- iki pilot da ön tarafı, keskin,sağlam, tutarlı olmasını sever. bir defa burada anlaşalım. farklı görüşler var. farklı görüşlerin olması çok güzel fakat durum bu. her pilot ön tarafta sağlam bir hassasiyet ister. hiçbir pilotun understeer sevdiğini veya istediğini duymadım şimdiye dek. zaten en hızlı olmak için de understeera kalmayacak araç gerek. bu ikilinin ayrıştırıcı özelliği ise kendi pilotajlarını ortaya koyabilmek için ön tarafın sağlam olması gerekir. karşılaştırma yapılırsa alonso 'nun raikkonen'den daha iyi pilot olduğu burada anlaşılmaktadır. alonso var olan aracı en iyi şekilde kullanırken raikkonen bunu yapamamaktadır. keza vettel de aynı şekilde.

- sadece bu iki pilotun değil her pilotun kazanması araç bileşiminin iyi olması ve ön sıralarda yarışması gerek. vettel önden başlayıp kazanıyor. diğerleri geriden başlayıp kazanıyor vettel kazanamıyor gibi düşünce pek manalı değil. her pilot iyi araçlarla pilotajını bütünleştir ise kazanması olağan olur. keza vettel'in de gerilerden,gridin arkalarında başlayıp ön sıralara kadar tırmanıp podyum veya şampiyonluk kazandığı yarışlar da vardır. vettel'in "önden başlayıp kazanması" bir ölçüt değil.

- vettel sıralama turlarında gayet iyi performanslar ortaya koyarken, raikkonen ise sıralama turlarında a klas pilotların yanına yaklaşamamaktadır. 2012, 2013, 2014, 2015 sezonlarında açıkça görülmektedir bu durum. mclaren ve ilk ferrari yıllarında da pek iyi değildi de neyse.

- vettel yağmurlu havalarda aracından maksimuma yakınını alarak ortalamanın biraz üzerinde sürüş kalitesine sahipken, raikkonen yağmurlu havalarda genel olarak rezalet bir pilotaja sahiptir. bunun da bir çok örneği mevcuttur. 2016 monaco gp veya 2008 belçika gp vs vs.

- vettel baskı altındayken hatasıza yakın olabilmektedir. 2012 ispanya gp, 2012 brezilya gp gibi örnekler çoğaltılabilir. raikkonen ise baskı altında bir çok hata yapmaktadır. sıralama turları örnek olarak verilebilir.

-vettel formasyon turunda veya güvenlik aracı arkasında genel olarak verilen görevleri yapan bu iki durumda aracın suyunu çıkaran bir pilottur. (gerçi bu durumu hemen her pilot yapmaktadır) raikkonen ise hem formasyon turlarında hem de güvenlik aracı ardında genel olarak lastiklerini ısıtamayıp ve konsantre olamamasıyla kötü start almaktadır. bu da baskı altında sürüşünde hata yaptığına delil olarak gösterilebilir.

- raikkonen ile vettel şampiyonluk yarışında olması. imkansıza yakın bir durumdur. ferrari takımının lider pilotu vettel'dir. takım vettel'i dolayısıyla daha dikkatli ön planda tutar. raikkonen ise ferrari takımının 2. pilotudur.bu durumu da daha önceden ortaya koyan açıklamalar var olmuştur. var oluyor da.

- son olarak, pilotaj açısından vettel klas dünya şampiyonudur. raikkonen ise vasat bir pilotaja sahip dünya şampiyonudur.


tümünü gör
ilgili galeri