Raikkonen de Vettel de aracın ön tarafının keskin olmasını seven yani diğer bir deyişle, aracı oversteer ile yönlendiren pilotlardır. Vettel'in Red Bull yıllarındaki erken gaza oturma eğilimi EBD yani exhaust blown diffuser nedeniyledir. Adrian Newey, pilot gaza bastığında egzozdan yüksek basınçla çıkan havayı difüzöre gönderen bir sistem bulduğu için pilot gaza ne kadar erken basarsa araba o kadar erken downforce üreticek yani viraj çıkışlarında güzel bir çekişle hızlanacaktır. Ferrari dönemine gelirsek iki pilotun da benzer tarzda araba kullanması Ferrarinin işini kolaylaştırmıştır, arabayı aynı anda iki pilotu için de tasarlayabilmekteler. Biraz daha detaya bakarsak eğer, Raikkonen çok keskin bir ön taraf sevdiği için Ferrarinin bu yıl yeniden ön tarafta push-rod süspansiyona dönmesiyle Vettel ile olan farkı özellikle yarışlarda kapamıştır.

Vettel Schumacher benzeri bir disiplinle çalışıp, fabrikadaki insanlarla zaman geçirip, Schumacher zamanındaki takım havasını yaratırken, Kimi sadece gelir ve arabasını sürer ayrıca araba gelişimi gibi konularda çok iyi olduğu söylenemez.

Kimi yarış kazanabileceğinin yada şampiyonluğun kokusunu aldığı zaman potansiyelinin tamamını gösterip sürüşünü başka bir seviyeye getiriyor. Vettel de multi21 gibi olaylarla ne kadar hırslı olduğunu kanıtlamıştı. Bu ikilinin Ferrari hızlı bir araç yapabilirse ciddi bir şampiyonluk savaşına gireceklerini düşünüyorum tabi eğer Ferrari iki pilotunun yarışmasına izin verirse.

Sonuç olarak Ferrari şampiyonluk savaşı verebilecek bir araç yapabilirse, iki pilot arasında izlemesi çok keyifli, sonucu küçük farkların belirleyeceği, sert ama adil bir mücadele olacağından eminim.

Versus için konuşucak olursam, eğer takım patronu olsaydım ve bu iki pilottan birini seçmem gerekseydi Vetteli seçerdim.
tümünü gör
ilgili galeri