İkili sürüş tarzı anlamında pek benzemezler evet. Vettel otomobilin önünün çok iyi tutunmasını sever ve tüm dikkatini ön tarafa vererek aracı kullanır. Red Bull yıllarında Newey'in en çok dikkat ettiği noktalardan biri buydu, ardından 2014'te turbolara geçildiğinde Red Bull önü iyi tutunamayan bir otomobil üretti ve Vettel, yeni takım arkadaşı Ricciardo'nun gerisinde kaldı. Şampiyonluk yıllarındaki sürüşlerini iyi analiz ederseniz viraj çıkışlarında ne kadar erken gaz verdiğini ve otomobili nasıl kontrol altında tuttuğunu görebilirsiniz. Önü hissetme ve otomobili ön ile manipüle etme konusunda Vettel'in üzerine yoktur.

Seb'in başarılı olması için aynı zamanda sıralama turlarında da iyi olması gerekiyor, kazandığı tüm yarışları en geriden 3. sıradan kazandı. Yani; sıralamalarda iyiyse ve otomobil genel şasi anlamında ön tarafta sıkı tutunuyorsa Vettel sizi şampiyon yapar.

Kimi ise biraz daha hissi bir pilot Seb'e göre. Otomobili tamamen hissiyatıyla kullanıyor ve içgüdüsel hareket ediyor. Ferrari'de şampiyon olduğunda en hızlı otomobile sahipti ama bu her zaman en hızlı otomobille başarılı olacağı anlamına gelmiyor. McLaren'da en hızlı araca sahip değildi ama dayanıklılık sorunları nedeniyle şampiyon olamamıştı. Lotus'teyse iyi bir şasi ve fena olmayan bir motorla yarış kazanabilecek kapasitede olduğunu gösterdi.

Kimi için fren hissiyatı çok önemli, eğer bunu çözebildiyse ve frenajda otomobiline güvenebiliyorsa iyi turlar atıyor. Geçen yılki Ferrari ile bu seneki otomobil arasındaki en büyük fark frenlerde. Kimi'nin bu yıl daha başarılı olduğunu ve ön sıralarda yer aldığını görüyoruz. Çok değişken bir sürüş stili yok ve saf hız anlamında gerçekten olağanüstü. Değişken derken otomobilin zayıf olduğu noktaları sürüş stiliyle yok edemiyor ve otomobili geliştirme konusunda iyi bir pilot değil çünkü takımla etkileşime giremiyor ya da girmiyor.

Kimi kötüyse çok kötüdür (Ferrari'den atılacak kadar) iyiyse çok iyidir (Lotus'la yarış kazanacak kadar). Ona fena olmayan bir otomobil verin, frenleri iyi olsun yarış kazansın. Üstelik yarışta iyi olması için sıralamalarda da iyi olması gibi bir şart yok...

Efektiflik anlamında Vettel daha iyi bir pilot, onun ne zaman iyi olacağını görebilirsiniz. Raikkonen ise hiç ummadığınız bir anda size yarış kazandırabilecek kadar yüksek kapasiteli ve biraz (ama çok az) beklenmedik (tutarsız demek istemiyorum) ve sürprizlere açık bir isim...
tümünü gör
ilgili galeri