Uyanık kimselerin en sevdiği dolandırıcılık yöntemidir.
Piyasa kilometresi düşürülmüş arabalarla dolu, sahibinden'deki ilanların çoğu km'si düşürülmüş.
Dolandırılan kişilerin de hakkını araması çok zor, herkes ben düşürmedim diyor. Haliyle suçlu bulunamıyor. Türk milleti olarak ne kadar şerefsiziz inanın ölçü veremiyorum.
Memlekette ne kadar çok şerefsiz olduğunu ve bu şerefsizlerin bir o kadar da yüzsüz olduğunu gösterir.
Sebebi çok basit, girin google'a kilometre düşürme yazın bakalım kaç tane site var? bunu iş olarak görüp ilan açmış adamlar hangi şereften bahsedebiliriz?
Anlaşıldığında; çok çok 10-20 bin düşürülmüştür deyip tüy diken insanlarda vardır.
Muayene bilgilerine bakıldığında aracın asıl kilometresi ortaya çıkabilir. Tabi araç muayeneye girdikten sonra kilometre düşürülmüşse.
sebebinin tamamen galerici tayfadan kaynaklandığını düşündüğüm durumdur. KM'si fazla araba çöptür mantığı insanımıza aşılanmış ve bu kaçış yolu yaratılmıştır.
Hırsızlık ve hatta hatta adam öldürmekten farkı olmayan mevzu.

Sen gidip 500.000 kilometredeki arabayı bebekler bebeği diye satarsan bu sadece dolandırıcılık olmamalı. Bu bildiğin insan hayatına kast etmek. Buna göre cezalandırılmalı diye düşünüyorum.

--- spoiler ---
İkinci el araçların kilometresinin düşürülmesi sonucunda oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için noter satışlarında yeni bir fikir önerildi.
Bursa Oto Galericileri Odasının, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına başvurusu üzerine önerinin, konunun tarafları olan İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Noterler Birliği tarafından ele alınacağı öğrenildi.

Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ikinci el araçların alım ve satım işlemlerinde yıllardır kilometre sorununun yaşandığına dikkati çekti.
Aracın kilometresiyle oynanmasının nitelikli dolandırıcılığa girdiğini vurgulayan Yanık, Türk Ceza Kanunu'nda nitelikli dolandırıcılığın cezasının 3 ile 5 yıl arasında değiştiğini aktardı.

Yanık, ikinci el araçların kilometreleriyle oynama veya düşürme olayının had safhaya çıktığına işaret ederek, "Bunun artık bir çözümü olması lazımdı. Noter alım satımlarında kilometrenin beyana dayalı olarak yazılmasıyla bu işin çözüleceği kanaatine vardık." dedi.
Oda olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunduklarını anlatan Yanık, "Kilometreden dolayı mağdur olan galericilerin ve vatandaşların bu mağduriyetinin giderilmesi için bundan sonra noter satışlarında beyana dayalı aracın kilometresinin yazılmasını talep ettik. Nedeni de şuydu; eğer kilometre düşürülmüşse hangi ruhsat sahibinde düşürüldüğü noter satışlarından ortaya çıktığı zaman hem maddi ve manevi tazminatlar hem de cezai yaptırımlarda muhatap daha rahat bulunacak." diye konuştu.

Ortak Çalışma Yapılacak

Yanık, girişimleri sonucunda bir süre önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliğinden cevap geldiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Odamıza gönderilen yazıda talebimizin çok doğru olduğu kanaatine vardıklarını belirttiler. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Noterler Birliği toplantı yaparak bundan sonra kilometrelerin beyana dayalı satış sözleşmelerine yazılması yönünde bir çalışma yapacaklar. Çalışmanın en kısa zamanda hayata geçirileceği bununla ilgili de noterlere bilgi verileceği tarafımıza bildirildi.

Bundan sonra noterlerde araç satışlarında kilometrelerin yazılması da beyana dayalı olarak zorunlu hale getirilecek. Bu uygulama inşallah en kısa zamanda devreye girer ve kilometre düşürme olayları da bu şekilde ortadan kalkar. Düşürenlerin de kim olduğu rahatça tespit edilip Türk Ceza Kanunundaki karşılığını görürler. Ayrıca düşürenin kim olduğu açık ve net olduğundan dolayı maddi ve manevi tazminat taleplerinde, ayıplı malın geri iade edilmesi için açılan davalarda muhatap belli olacak."

"Bu olayın düzeltilmesi için mücadele veren galericiler"

Hakan Yanık, aynı aracın 300 bin kilometredeki fiyatının 20 bin, 100 bin kilometredeki fiyatının ise 23 bin lira olabileceğini, bu farkın bazı araç ve modellerde 5 bin liraya kadar çıkabildiğini aktardı.
İnternet üzerinden satışlarda yanlış beyan ve kilometreyle oynama durumlarının daha fazla olduğunu belirten Yanık, şunları kaydetti:

"Önceden galericiler yapıyor diye suçlanırken şu anda mağdur olan, kilometrelerin doğru olup olmadığının tespitiyle mücadele eden galericiler oldu. Çünkü bizim yerimiz ve mekanımız belli. Biz kilometreyi düşürsek de üç gün sonra vatandaş bize gelip itiraz edebiliyor. Biz bu aracı geri alıp ayıbımızı temizlemek zorunda kalıyoruz. Biz artık bunlara meyil vermemek için mücadele ediyoruz. Galerici esnafının bu konuda ciddi anlamda mağdur olduğunu resmi olarak Ankara'ya bildirdik. Bu konuda odamıza da çok şikayetler geliyor. Mağdur olan ve bu olayın düzeltilmesi için mücadele veren yıllarca suçlanan galericiler."
--- spoiler ---

kaynak: AA
yapanlar için söylenecek kelime dahi bulunamayacak durum. bu işi yapan kişileri gerçekten çok uzakta da aramayın etrafımızdaki adamlar bunlar. hani hepsi at hırsızı da değil. çok yakın tanıdığım bir avukat arkadaşım aracın km saatinin sensörünü söktürmüş. her gün çok km yapıyorum sonra arabayı satamam diyor. bu adam avukat. yine çok yakın bir arkadaşım yine çok yakın bir arkadaşımdan araba alıyor. satarken 100 küsür bin km düşürüldüğü ortaya çıkıyor. satıcı kendisi düşürmemiş ama arabayı aldığı adam öz amcası artık kim kime saplıyor belli değil. muayene işi de çözüm değil benim gözümde. adam sıfır arabayı alıyor, 3 sene muayene yok. 300K yol yapıp muayeneden önce 80K yapıyor. Muayeneye de öyle giriyor. Keza noter satışı da çözüm değil; 100 K araba alır 200K kullanır 150K'ya düşürür satarım. Her şey yasal ama dolandırıcılığı engellemiyor yine. Riski azaltmanın en güzel yöntemi adam akıllı ekspertiz yaptırmak. Km orijinal olsa bile başka noktalardan falsosu olan arabayı da ayyuka çıkarmış olursunuz.
karaktersiz bir harekettir. az arabadan anlayan bi usta hemen anlar yalanlar başlar.
kilometre düşür , ardından temizlik adı altında sanayide galerici boyası yaptır , keyfe keder boyalı düşük kilometreli diye satmaya çalış , yahu cok mu zeki olduğunuzu düşünüyorsunuz sözüm ona kilometre düşürenler

yıl olmuş 2016 , ek civicler 160k yı geçmemiş corsa dti lar 200k da , mantığınıza yatıyor mu hiç ?
şahsen farkedemeyeceğim bir şerefsizlik türü. bunu yapanların annelerine selam ederim. doktor parası yaparsınız inşallah.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri