• / 2
Diferansiyelin iki ucundaki tekerleklerin dönüş hızını birbirine eşitleyerek çekişin artmasına yardımcı olur. Tekerlerin dönüşünün birbiriyle farkını sıfıra indirmeye çalışır
her arabanın aslında ihtiyacı olandır.
bir lastik karda diğeri asfaltta kalsa gidemezsiniz, viraj içinde gaza basarsınız güç üstüne az yük binen tekere gider, sıfırdan hızlı kalkmaya çalışırsınız sürekli patiye düşer.
üretim maliyetini düşürmek için standart donanımda gelmez.
RWD araçta olunca düz gidememeyi sağlayan hadise.
Bir akstaki 2 tekerleğin aynı hızda dönmesini sağlar. Yüksek performanslı araçların büyük kısmında fabrika çıkışlıdır. Özellikle off-road araçlarının vazgeçilmezidir. Birde sınırlı kaydırmalı olanları vardır.
Örn; LSD (Limited Slip Differential) Çeşitli kitleme yöntemleri vardır; elektrikli, pnömatik,hidrolik
Drift diyince akla gelen diferansiyeldir.
Arabayla hızlı gidecek, değişik hareketler yapacak olan her bünyenin ihtiyacı olan teknoloji.
(bkz: open diff sucks)
Elektronik olanıyla mekanik olanı arasında dünya fark vardır. Elektronik olanları mekanik olanlarının başarısını yakaladığında mükemmel çalıştığı kanısına varılır, ki öyledir. Bi de en ucuz kaynak vardır. Evlere şenlik olur.
Çok yakın zamanda quaife engineering'ten bir tane alacak olduğum parça.

renault megane rs 225'i kilitlemenin vakti geldi de geçiyor.
Özellikle off road araçlarının vazgeçilmezi olan parçadır. Kilitlendiği zaman iki aks birbirine olabildiğince yakın hızda dönerler. Yani motordan gelen gücü paylaşırlar. Kilit olmadığı zaman güç üzerinde az yük olan tekere yönelir, patinaj başlar. Kış şartlarında ise kilitsiz bir arabanın bir tekeri buzda diğer tekeri asfaltta olduğunda kıpırdayamamasının sebebi de tam olarak budur.
Zevkini yaşadıktan sonra bana "Aşk mı para mı deseler kilitli diferansiyel derim" sözünü söyleten hede.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir