Kia'nın bir süredir geliştirdiği, bugüne kadar ürettiği en hızlı ve performanslı modeli olarak lanse edeceği otomobildir. Adı GT olsa da aracın dört kapılı sedan olacağı konuşuluyor.

Dün bir teaser videosu yayınlandı, yukarıdan görebilirsiniz. Ring'de ciddi şekilde geliştirilen ve iddialı sürüş karakteriyle öne çıkması beklenen bir otomobil geliyor anladığımız kadarıyla.

0-100 km/s hızlanma 5.1 saniye olarak görünüyor ve otomobilin 245 km/s hıza çıkabildiği görünüyor videodan.

Kesin olmasa da araç büyük ihtimalle arkadan çekişli ve 320 bg civarında güç üreten turbo motora sahip olacak. Bunun dışında otomobilin dizel versiyonlarının da olması planlanıyor. Dizel daha çok Avrupa pazarı için düşünülüyor tabii.

Aracın ilk fotoğrafını sağ taraftan görebilirsiniz.
Kia, GT modelinin adının Stinger olacağını söyledi. Aslında söylemedi de sıkı bir kaynaktan duyduk bunu. Bunun dışında otomobilin en üst versiyonunda Hyundai'ın Genesis modelinden alınan V6 motor ve Brembo frenler gibi özellikler de yer alacak.
Kia'nın Detroit Fuarı'nda tanıttığı yeni sedan modelidir.

Daha önce GT adıyla tanıtılacağı söylenmişti ama Stinger olarak adının lanse edileceğini söylemiştik. Ring'de videoları da yayınlanan otomobil Audi'nin S4 modeline rakip olması için üretilmiştir.

4831 mm uzunluğundaki Stinger bulunduğu sınıfa göre oldukça uzun bir otomobil sayılır. Genişliği 1869 mm , 1400 mm yüksekliğinde ve aks aralığı 2906 mm.

Stinger'ın gelişimi Ring'de yapıldığı için otomobilin sürüş konusunda iddialı olmasını bekleyebiliriz.
Motor seçeneklerinde 2.0 turbo, 255 bg 4 silindirli, turbo benzinli ve GT versiyonunda 3.3 litrelik, V6 365 bg'lik, 0-100 km/s hızlanmasını 5.1 saniyede gerçekleştiren seçenekler yer alıyor.

BMW'den Kia'ya Stinger'ı üretmek için getirilen baş mühendis Albert Biermann otomobille ilgili şu açıklamayı yapıyor: "Bunun ilginç bir hedef olduğunu düşünüyorum. Kia'yı dans ettirmek istiyorum, otomobillerin keyifli olmasını ve sürüşlerinin iyi olmasını istiyorum. Buraya geldiğimde bir konseptti ama şimdi üretim versiyonuyla karşınızdayız."

Oldukça iddialı açıklamalar ve aslında Kia'nın bu otomobili neden ürettiğini de gösteriyor bize.
burnu uzatılmış bir optima gibi duran, ama en azından o sinir bozucu tetris karesi gibi led sisleri olmayan kia modeli. ve arkadan itişli.

muhtemelen lexus is serisi modeline rakip olacak.
Amerika pazarı için satış fiyatı 33.000 dolar olarak belirlenmiş araçtır.
Gelecek, geliyor derken Türkiye'ye bir türlü gelmeyen muhteşem alet.
Fiyatı çok yüksek olacaktır ama.
Edit: Bu durumu yaşayan diğer Kia modeli için (bkz: Kia Stonic)
uzak doğuluların Türkiye'deki d segmenti alerjisine kurban gidecek araçtır. kafalarını çalıştırsalar bi passat, 508 veya insignia gibi satabilir fakat assan ve çelik motor'da böyle bir kafa yok.
Sonunda Türkiye'de satışı başlamış olan arabadır. 2.0 benzinli motorla 550 bin TL'den satılmaktadır.
site

Edit: 369.900'e kadar düştü.
Albert Biermann olduğunuzu düşünün BMW'da M'in başındasınız bırakıp Hyundai/KIA için çalışmaya başlıyorsunuz.

Zamanında Top Gear için konuşmuş, buradaki özgürlüğüm BMW'dakinden daha fazla diyor adam. Demek ki daha serbest çalışabiliyor anladığım kadarıyla direkt satış odaklı çalışmıyor Kore'de.
Ayrıca adam BMW otomobillerinde "M badges" her yerde diyor. Artık her otomobilde Merc-BMW'da görmeye alıştığımız o AMG ve M damgaları başta bu abiyi germiş anlaşılan. M otomobiller için çılgınca çalışmak zorundaydık diyor. Yani standart araçlarda M logosunu görmeye başlamak başta bu abiyi sinirlendirmiş ve sıradanlık diyor bu durum için.

Ayrıca başka bir abimiz de BMW M'den Thomas Schemera'da Hyundai/KIA için çalışıyormuş.
İç mekandaki havalandırma kanallarınI Mercedes'e benzettiğim, Kia otomobillerine göre çok ayrı bir yeri olan ve insanlar tarafından Kia'ya olan prestij konusunda bakış açısını değiştireceği muhakkak olan otomobil. Harman Kardon ses sistemi, adaptif şerit takip asistanı, hafızalı sürücü koltuğu, led far, 5 farklı sürüş modu, koltuk ısıtma- soğutma gibi günümüzün elektronikleri ile bolca donatılmıştır. Kia'ya çağ açtırıp, çağ kapattıracak otomobil. PRESTIGE, Gt-Line, Gt- Line S olarak üç donanım ile satışa sunulan otomobil. Başlangıç fiyatı 369.900 TL ile 490.000 TL arasındadır. Özet olarak Kia için; ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATACAK OLAN OTOMOBİL.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri