Kia'nın bir süredir geliştirdiği, bugüne kadar ürettiği en hızlı ve performanslı modeli olarak lanse edeceği otomobildir. Adı GT olsa da aracın dört kapılı sedan olacağı konuşuluyor.

Dün bir teaser videosu yayınlandı, yukarıdan görebilirsiniz. Ring'de ciddi şekilde geliştirilen ve iddialı sürüş karakteriyle öne çıkması beklenen bir otomobil geliyor anladığımız kadarıyla.

0-100 km/s hızlanma 5.1 saniye olarak görünüyor ve otomobilin 245 km/s hıza çıkabildiği görünüyor videodan.

Kesin olmasa da araç büyük ihtimalle arkadan çekişli ve 320 bg civarında güç üreten turbo motora sahip olacak. Bunun dışında otomobilin dizel versiyonlarının da olması planlanıyor. Dizel daha çok Avrupa pazarı için düşünülüyor tabii.

Aracın ilk fotoğrafını sağ taraftan görebilirsiniz.
Kia, GT modelinin adının Stinger olacağını söyledi. Aslında söylemedi de sıkı bir kaynaktan duyduk bunu. Bunun dışında otomobilin en üst versiyonunda Hyundai'ın Genesis modelinden alınan V6 motor ve Brembo frenler gibi özellikler de yer alacak.
Kia'nın Detroit Fuarı'nda tanıttığı yeni sedan modelidir.

Daha önce GT adıyla tanıtılacağı söylenmişti ama Stinger olarak adının lanse edileceğini söylemiştik. Ring'de videoları da yayınlanan otomobil Audi'nin S4 modeline rakip olması için üretilmiştir.

4831 mm uzunluğundaki Stinger bulunduğu sınıfa göre oldukça uzun bir otomobil sayılır. Genişliği 1869 mm , 1400 mm yüksekliğinde ve aks aralığı 2906 mm.

Stinger'ın gelişimi Ring'de yapıldığı için otomobilin sürüş konusunda iddialı olmasını bekleyebiliriz.
Motor seçeneklerinde 2.0 turbo, 255 bg 4 silindirli, turbo benzinli ve GT versiyonunda 3.3 litrelik, V6 365 bg'lik, 0-100 km/s hızlanmasını 5.1 saniyede gerçekleştiren seçenekler yer alıyor.

BMW'den Kia'ya Stinger'ı üretmek için getirilen baş mühendis Albert Biermann otomobille ilgili şu açıklamayı yapıyor: "Bunun ilginç bir hedef olduğunu düşünüyorum. Kia'yı dans ettirmek istiyorum, otomobillerin keyifli olmasını ve sürüşlerinin iyi olmasını istiyorum. Buraya geldiğimde bir konseptti ama şimdi üretim versiyonuyla karşınızdayız."

Oldukça iddialı açıklamalar ve aslında Kia'nın bu otomobili neden ürettiğini de gösteriyor bize.
burnu uzatılmış bir optima gibi duran, ama en azından o sinir bozucu tetris karesi gibi led sisleri olmayan kia modeli. ve arkadan itişli.

muhtemelen lexus is serisi modeline rakip olacak.
Amerika pazarı için satış fiyatı 33.000 dolar olarak belirlenmiş araçtır.
bunlar da ilginizi çekebilir