koreli üretici kia'nın 2002 yılından beri ürettiği suv modeli. halk arasında 'kürt cipi' olarak da bilinir. hyundai santa fe ile platform kardeşidir.
orta sınıf crossover ailesine üye suv. fiyat / performans adına mükemmel bir araç. rakiplerinin neredeyse yarı fiyatına satılırken, donanım olarak her şeyi sunuyor. ncap testlerinde de beş yıldıza layık görülmüş. daha ne olsun?

bu fiyat farkının ise sebebi belli. marka adı ve malzeme kalitesi. tamam her şey var arabada ama detay takıntılarınız varsa, sizi pişman edebilir. benim okkalı şöyle bir suv'um olsun istiyorum ama 300-400 bin liram yok diyorsan, ilk adresin bu olmalı. o kadar da çıkamıyorsak, küçük kardeşi kia sportage var.
yol tutuş anlamında sınıfta kalan suv'umsu. çok sık arkasını savuruyor, moose testte baya kötü sonuçlar almış. iç donanım sadece göz boyamaya yönelik gibi, nasıl güvenlikten beş yıldız almış merak ettim doğrusu.
kia optima ve kia trailster ile birlikte dünyanın en köklü ve prestijli ödüllerinden biri olan good design ödüllerine layık görülen araba.
ödül verilirken bakılan kriterler ise tasarım, teknoloji, malzeme, işlevsellik, verimlilik ve çevreye duyarlılık.
kısacası her anlamda başarılı bir araç olduğunu kanıtlayan bir ödül olmuş, saygılar.
iihs'nin yaptığı testlerden "top safety pick plus" denilen en yüksek notu almayı başaran model.
yan çarpışma, tavan dayanıklılığı, koltuk ve koltuk başlığı testlerinden en yüksek notları almış.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri