Kia'nın Cenevre Fuarı'nda tanıtacağı üçüncü nesil Ceed modelidir.

İsmindeki kesme işaretinden kurtulmuş, artık adı Cee'd değil, Ceed olarak resmileşmiştir.

otomobil Kia’nın K2 platformu üzerine şekillendi. Kia’nın tasarım imzası haline gelen ızgara otomobile dinamik bir görüntü katarken yer yer temelini aldığı model i30’a benzediğini söyleyebiliriz.

Bu platform eski modeldekine göre daha hafif ve ağırlık merkezi daha alçak olduğu için otomobili dinamik olarak da daha iyi bir noktaya taşıyacak. Ayrıca uzunluk eski modele oranla 23 mm daha kısayken, bagaj hacminin 15 litre artarak 395 litreye çıkması da yine yeni platformun bir getirisi.

Motor seçenekleri olarak 1.0 litre turbo 3 silindirli, 120 bg’lik motor giriş seviyesinde konumlandırılırken 1.4 turbo, direkt enjeksiyonlu 140 bg’lik motor eski atmosferik a.16 motorun yerini alıyor. Bu motorun bir de 100 bg’lik versiyonu yer alıyor.

Dizellerdeyse 1.6 litrelik motor 115 ve 136 bg’lik iki versiyonla geliyor. Hyundai Motor Group’un bu motor üzerindeki çalışmaları sayesinde CO2 emisyonlarının 110 g/km seviyesinin altına çekilmesi söz konusu. Önden çekişli otomobil gücünü altı ileri manuel şanzımanla aktarırken 1.4 turbo 140 bg ve 1.6 lt 136 bg’lik motorlarda çift kavramalı şanzıman kullanılıyor.

Kabinde standart olarak 5 inçlik ekran gelirken, donanım seviyesine göre 7 inç veya 8 inç dokunmatik infotaintment ekranı alınabiliyor. Bluetooh tüm modellerde standartken, navigasyon alındığında Apple CarPlay ve Android Auto da geliyor. Ayrıca JBL ses sistemi, kablosuz telefon şarjı gibi yenilikçi özellikler ilk kez Ceed’de sunuluyor.

Yeni Ceed'de ikinci seviye otonom sürüş sistemlerine de yer verilmiş. Bu sistem Şerit Takip Sistemi olarak adlandırılıyor ve otomobilin şerit içerisinde kalmasını sağlarken direksiyon desteği de veriyor. Ayrıca öndeki aracın hızına göre seyir hızınızı da ayarlayabiliyor. Kör nokta uyarı sistemi, arka trafik uyarısı ve park asistani gibi özellikler de Ceed’le birlikte alınabiliyor.

Yeni Ceed’in üretimi Mayıs ayında başlayacak. Golf ve Focus gibi modellere rakip olacak Ceed iddialı tasarımı ve yenilikçi özellikleriyle bir kez daha güçlü satışlara ulaşacak gibi duruyor.
İddialı ve şık bir tasarıma kavuşmuş koreli. Kia ve Hyundai son yıllarda tasarım konusunda güzel gelişmeler göstermekte.
Stinger'ın muhteşem tasarım dilini sürdürüyor üstüne birde ProCeed Gt modeli gelirse piyasayı alt üst etmesi kuvvetle muhtemel
İlk kasa Cee'd ile iddialı bir çıkış yapmışlardı, bu da en az diğer modeller kadar hoş.
Umarım en son model i30 kadar basık bir otomobil değildir. İçinde boğulmak söz konusu hakikaten.
Hatchback modeli ne kadar olmamışsa shooting brake tarzına dönen yeni Proceed o kadar hoş olmuştur.
99.900 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunulan arabadır. Bu fiyata 1.4 100 HP benzinli motor-manuel şanzıman ve Cool donanım seçeneğiyle sunulmakta. 1.6 DCT'li dizel versiyonu Elegance donanımıyla 158.900 TL. Sunroof opsiyonu 5.000 TL.

Ceed SW da Türkiye'ye yakında giriş yapacak olmasına rağmen fiyatı henüz açıklanmadı. Yeni Shooting-Brake Proceed ise muamma...
Ülkemizde satılmaya başlanan otomobildir.
1.4 lt atmosferik benzinli manuel ve 1.6 lt turbodizel DCT kombinasyonlarıyla alınabilen yeni Ceed'de Cool ve Elegance olmak üzere iki donanım yer alıyor.

Otomobilin tam fiyat listesi şöyle:
Cool 1.4 lt benzin manuel: 99.900 TL

Elegance 1.6 lt dizel DCT: 152.900 TL

Elegance sunroof 1.6 lt dizel DCT: 157.900 TL
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri