uzakdoğu pazarında mini arabalara verilen isim. 660cc'den küçük maksimum 63 hp'lik motorlar ile 3,4 metre x 1,48 metreye 2 metre yükseklik ebatlarıyla kısıtlanmıştır.

vergi ile sigorta oranlarının en düşük düzeyde olması, yakıt tüketiminde adeta koklaması ve park konusunda inanılmaz bir avantaja sahiptir.

japonya'da özel sarı plakalar ile yollarda arz-ı endam ederler. hem ticari hem de şahsi kullanıma uygundur. lüks araçlarda gördüğümüz tüm sistemler bunlarda da mevcuttur.

bu pazarda daihatsu, honda, mitsubishi ve suzuki keicar'ların üretimini üstlenirken; diğer markalar sadece modellerin isim haklarını alarak üzerlerine logolarını basmışlardır.
k-car olarak da adlandırılan asıl açılımı kei jidösha olan hafif araba katagorisindeki japon araçlar. aslında japonya hükümeti savaş dönemi sonrası şehiriçi kullanıma uygun yerli araçların satışını kolaylaştırmak için çıkardığı sistem.

ilk jenerasyon 1949-1975 yılları arasındaki 360cc dönemi, sonra 1976-1990 yılları arasında çıkan 550cc dönemi ve son olarak 1990'dan sonraki 660cc dönemi olmuştur. son düzenlemeler ise 1 ekim 1998 tarihinde yapılmış ve halen yürürlüktedir.
(bkz: kei)
türkiye de özellikle daihatsu ve suziki nin ne kadar tipsiz dediğiniz arabaları bu kategoriye girer.
park konusunda 'at ceketin cebine' gibi duran oyuncaklar.
Şehir içi ekmek almaya gitme arabasıdır. Yani bir insanın başka bir amaç için böyle bir otomobil kullanabileceğine ihtimal vermiyorum. He mantıksız mı? kesinlikle değil. Ülkemizdeki insanlara bakınca hepsinde en büyüğünden suv'lar var ve tek yaptıkları ara sokaklarda park edecek yer aramak, losers.
Japonların belli kurallar çerçevesinde üretilmesine izin verdikleri mikro otomobillere verilen genel isim.
Motorları 660cc'yi geçemez. Bu sebeple üst versiyonlarında turbo beslemeye sıklıkla rastlanır. Turbo olanları da 64 HP civarındadır.
Türkiye'ye ithal edilmiş Kei Carörnekleri arasında;
Suzuki Alto
Daihatsu Cuore
Daihatsu Copen
Subaru Vivio
sayılabilir. (Türkiye'ye gelenlerin motorları genellikle 660cc değil, Avrupa speclerine uygundur.
Çok farklı kafada üretilmiş olan otomobillerdir. Ucuz olsun, iş görsün, çok bozulmasın, 2-3 kişiyi rahat taşısın mantığı ile tasarlanmış ve üretilmiştir. Asıl olayları japon kafasında 'hafif' olmasıdır.
Sadece çarşı pazar otomobilleri değil, bünyelerinde eğlenceli araçları da barındırır,Suzuki F6A, Honda E07A gibi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri