Japonya'da ekonomik olması için üretilen motorları 660cc ve altı olan otomobiller, mikrovanlar, ve mikro pickuplardır.
Aralarında Suzuki Wagon R gibi hatchback modellerin yanısıra Honda S660 gibi roadsterlar da bulunur.
Hızlı gitmeyen, sadece tasarruf amaçlı üretilmiş otomobillere denir.
Aslında evde bir tane olmasında hiç bir sakınca yoktur ama ülkemizde kendilerinden zaten bulunmuyor.
1950'lerde (II. Dünya Savaşı Sonrası) Japon hükümeti tarafından otomotiv sektörünü canlandırmak için planlanan araç sınıfıdır. Motor hacminin yanı sıra boyutları açısından da sınırlamalar getirilmiştir. Vergi, otopark sınırlamaları gibi giderler açısından çok avantajlıdır. Sarı plakalı olurlar.

Japon yasaları bütün binek araçları sadece motor ve araç hacimlerine göre sınıflandırdığı için ekonomiğinden sportifine, 4 çeker keçisinden otoban faresine, aile aracından tek kapılısına kadar her çeşit model bulunur.
japonca'da hafif anlamına gelir. sanırım bu yüzden küçük japon otomobillerine, pick-up'larına bu isim verilir.
660 cc'lik maksimum motor hacminin yanında, 64 HP maksimum beygir gücü sınırlaması olan japon araç sınıfı
adı japoncada küçük anlamına gelen ve avrupa'da a segmentine karşılık gelen en küçük otomobil ve hafif ticari araç sınıfıdır.

kei-jidosha (küçük araç, küçük otomobil) ve keitora (küçük kamyon) sınıfı araçlarda tıpkı diğer üst sınıf modellerde olduğu gibi japonya içerisinde uygulanan motor hacmi/gücü ve boyut sınırlamaları bulunmaktadır. taşıma kapasite üst sınırı 350 kilogramdır. 1960'lı yıllarda 360 cc olan motor hacmi üst sınırı son olarak 1998 yılında 660 cc'ye kadar çıkarılmış durumda. bunun dışında motorun iki veya dört zamanlı olmasında, cebri doldurma (turbo, süperşarj) kullanılmasında, iki teker (fwd, rwd) veya dört tekerlekten çekişli olmasında, motorun yerleşiminde herhangi bir sınırlama yoktur. bu araçlara sarı-siyah renkli plakalar takılır ve şehir içinde veya kırsalda dolaştırılır. küçük boyutlarından ötürü en düşük vergi diliminde yer alırlar (japonya'da araçlar boyutlarına göre vergilendirilmektedir).

daihatsu, suzuki, mitsubishi ve honda başlıca kei araç üreticileridir. toyota, subaru, nissan ve mazda gibi büyük araç üreticileri de kei araç tasarımlarını badge-engineering tekniğiyle diğer dört markadan almaktadır. japonya dışına ihraç edilecek (ve hatta türkiye'de satılacak) kei araçlarda 1.0 litre ile 1.3 litre arasında daha büyük ve daha güçlü motorlar kullanılır. suzuki carry ve alto, daihatsu hijet, cuore ve copen türkiye'de satılmış belli başlı kei araçlardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri