yavaşlama işlemi sırasında aynı zamanda seri olarak vites de düşürüyorsanız motor devri, düşürmek istediğiniz bir sonraki vitese uygun devirden daha düşük olacağı için vitesi düşürüp debreyajı bıraktığınız anda çekiş gücünün olduğu tekerlekler kayma yapar. kaymanın yanında aracın aktarma organlarına da hayvan gibi yük bindirir. arkadan çekiş araç ile yavaşlamayı viraj içine kadar da taşıdıysanız vites küçülttüğünüz anda spin atma ihtimali yüksektir. bunun önüne geçmek için "Heel and toe" denilen sağ ayakla fren yapılırken aynı zamanda devir yükseltmek için aynı anda anlık olarak gaza da basma işlemi yapılır. daha akıcı bir sürüşü yakalamış olursunuz. aynı sorun motosikletlerde de mevcuttur ama motosikletlerde kaydırmalı debreyaj denilen sistem son dönemlerde özellikle orta ve büyük hacimli motorlarda kullanılmaya başlanmıştır. siz debreyajı bıraksanız da tekerlerden gelen fazla dönme isteği mekanik olarak debreyaja basma etkisi yaratır, yani siz debreyajı bıraksanız da teker ve motor devri o vites için uygun devirde buluşana kadar debreyaj balataları tam olarak kapanmamış durumda kalır ve kilitlenme sorunu ortadan kalkar.

Bildiğim kadarı ile arabalarda böyle bir sistem henüz kullanılmıyor ama özellikle spor araçlarda olması gerektiğini düşünüyorum ya da eğer kullanılan modeller varsa bilgimin dışındadır, bilenler bilmeyenlere söylesin dediğim araçlardır.
Otomobillerde sözü edilen durumun önüne geçebilmek için 'rev-match' teknolojisi kullanıldığı için ekstra bir kavrama sistemine ihtiyaç duyulmayan teknolojidir.

Özellikle yüksek performanslı modellerde rev-match denen sistem popüler şekilde kullanılmaktadır. İlk olarak Nissan 370Z ile tanıtılmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir