son zamanlarda trafikte oldukça fazlalaşmaya başlayan motorcu çeşidi. bazen kendim bizzat denk geliyor trafikte bu tiplere. yüksek hızlarda şerit arası yapıyorlar ve bir sağdan bir soldan ansızın dibinizde beliriyorlar hızlıca geçiyorlar falan. sonra da haksız oldukları çoğu konuda videoyu sosyal medyaya atarak haklı olduklarını göstermeye çalışıyorlar. yahu kafanız mı güzel sizin güzel kardeşlerim? tamam biz de sizlere her zaman saygı gösteriyoruz trafikte ama yüksek hızlarda binbir çeşit cambazlık yapıp kendini haklı görme mevzusu neden? bir kere yüksek hızlarda senin mutlaka bir şerit içerisinde bir otomobil gibi davranmak gerekiyor. yani en az bir otomobil kadar yer kaplar mesafede en az bir otomobilin bıraktığı kadar takip mesafesi bırakarak. sıkışık trafikte yap şerit aranı ilerle kimsenin lafı sözü yok da, kafanda sırf kamera var diye de saçma sapan şeyler yapıp kendini haklı görme bir zahmet.
Sert kayaya çarpınca "abi gontrol amaçlı ya" gariban yüklenecek birini görünce vur aynasını kır zihniyetine sahip motorcu.

Saygı gösterenlerini ve kurallara uyduğu halde kötü davranışlara maruz kalan motorcuları tenzih ederim. Kendileriyle trafikçe çoğu kez denk gelirim ve genelde ben de saygı gösteririm onlar da. Ama başlıkta bahsi geçen çeşit de çok fazladır. Örneğin bazen o kadar çok sıkışan trafikte yanıma kadar yanaşan motor geçecek yer bulamaz, ben de durduğum yerde ufak hamlelerle ona geçecek boşluk yaratırım, çoğu da bunu görüp teşekkür etmeden geçmez. Aslında karşılıklı saygı bu kadar basit.
Artık kabak tadı veren grup.Motorculardan soğudum sayelerinden.
Birde bunların kameranın hakkını vermeye çalışanları vardır. Her aksiyona dalarlar aksiyon yoksa bile aksiyon ararlar kamera var ya uyduruk youtube kanallarına eleştrisel biçimli video dayacaklar ya. Sonra 200 - 300 akraba bozması takipçileri de bunların sırtını sıvazlayacak ya... Aman allahım sanırsın batman gothamı kurtardı.
Kask kamerası olunca gerçekten kendilerini haklı görüyorlar. Adam sağ sinyali vermiş, sağa dönecek hala sağından geçmeye çalışıyor haliyle çarpıp düşüyor. Sonra veryansın vay arkadaş kamera kaydetmişmiş görüntüleri yuuutubaa koyacağım çığırmaları. Yaw arkadaş tamam koy youtube da kameran var diye haklı değilsin ki! Bariz haksızsız kamera da bu görünüyor.
motorcuların yaptığı en büyük hatadır. kamera var diye önüne gelen atarlanan tip sayısı git gide artıyor. Yapmayın, etmeyin diyorum.
Köntröl amaclii ağbiii köntröl amaclığ diye zirlamalariyla son bulur.(bkz: Motosikletliye silah çeken polis)
Geçen ay aldığım araç kameramdan sonra bana böyle bir motorlu denk gelirse

Bizde yok mu uleeeeeenn al sana kamera , kameraya konuş diyeceğim olay .
Herşey karşılıklı saygıdan ibarettir aslında ama maalesef bu ülkemizde yok, insanın canın bir kıymeti de yok. İşin kötü yanı çoğu motorcunun da kendi canına kıymet verdiği yok ki en kötüsü de bu sen kendine değer vermezsen kimse sana değer vermez.

Trafikte geç git arkadaşım ama hızlandığında sende otomobiller gibi bir taşıtsın sende gir şeride hakkın olan bu zaten aradan gidip sonra millete laf edemezsin orası şerit değil ve kuralları en başta sen ihlal ediyorsun. Gel gör ki bunu yapan bir tek sanırım harleyci abilerimiz.

Benim otomobillerden sonraki en büyük sevdam bisiklettir bende bisikletle çoğu zaman yakın yerlere gidip geliyorum, motorcular gelsinler birde biz ne çekiyoruz onu görsünler asıl.
Bu gibiler yüzünden motorcunun az olan itibarı iyice yere inmiştir, insanların gözünde böyleleri yüzünden motorcular kural tanımaz ve kendini her bokta haklı gören serseri güruhu haline gelmiştir, ne yazık ki haksız da değiller çünkü sayıları her geçen gün artmakta ve ehliyetini yeni alan gençler de bu tiplere özenmektedirler.
Maksimum 400cc motor kullanan yeni yetme bebelerdir bunlar. Ciddiye almaya gelmez sert yapınca R yapar. Genel tepkileri "öldürecen lan"dır. Eğitimleri yoktur. Türkçeleri zayıftır yazı yazamazlar.
Sağ şeritten tapa gaz gidip yolu izlemeyip tahmin etmeyip "zart diye öyle girilir mi" demeyeceksin.
Aynı şeyleri zaten kamyon kullansanız yaşarsınız. Dikkat edeceksin motora bineceksen. Sürücünün tepkisini tahmin edebileceksin. Yoğun trafikteysen "daaaaat"diye kornaya basıp kimseyi rahatsız etmeyeceksin "bip bip" "bip" kornaya basıp bak ben burdayım diyeceksin. Line sharing yaptığında araya giremeyince kornaya abanmayacaksın centilmence yol isteyeceksin yeri geldiğinde yol verip saygı kazanacaksın.
Sis takıyorsan düşük hızda şehir içinde kapatacaksın.

Belli bi yaş üstü eğitimini ekipmanını giymiş keyif için kullanan kimsenin yapmadığı uğraşmadığı iştir. Bebeler yaptığı için dikkate almayın efenim. Kurtardıysan basıp gideceksin aynı hatayı motorcularda yapıyor. Kaskını açınca insanca tepki vereceksin.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri