Kaza anın kafanızı koruması için dizayn edilmiş, genellikle 'motosiklet kaskı' diye bilinen satış fiyatına çok takılmamak gereken güvenlik ekipmanıdır.

Özellikle motosiklet kullanıcıları için kullanılması çok ama çok mühimdir. Kask bir kez bile kazaya karıştı ise bir daha kullanılmamalıdır. Çünkü kafanızı koruması için kullanılan malzemelerde çatlamalar yaşanır ve bir dahaki kazada görevini yerine getiremez.
hayati derecede önem taşıyan ekipman.
şahsen bisikletle yaptığım bir kazada kafamı nasıl koruduğunu gördükten sonra saygım bin kat artmıştır.
adeta beyninizin asfalta çıkmasını önler.
en az 2.000 tl değerinde olanlarını almanız gerekendir.
aksi halde neler olacağını tahmin bile edemezsiniz. rica ediyorum o 100 liralık saçma sapan şeyleri almayın.
nedenini şu videoyu izleyince anlayacaksınız. bu sizi korumaz.
motor sporlarından hatırı sayılı bir abimizden öğrendiğim kadarıyla tek kullanımlık olan ekipmandır.
kasklar kaza anında kafanızı bir kereliğine korurmuş. eğer bir kazaya karıştınız ve kaskınız hasar aldıysa onu değiştirmeniz gerekirmiş. hatta durduk yerde elinizden düşürürseniz bile etkisini yitirirmiş.
Yukarıda da bahsedildiği gibi tek seferlik koruma görevi yapan ekipman. İçindeki köpük ve korumak için üretilmiş olan maddeler o darbe anında kafanızı korur ancak özelliklerini kaybeder. Bu sebepten dolayı ikinci kez kullanmamalısınız.
Motorsiklet üzerinde hiç kullanmadım zira motor sevmem.
Track şey için 2 kez kullandım ve ikisi de aynı materyalden üretilmişti.
Carbonfiber kullanın. Hem sağlam hem hafif düz mantık. Hayatını kurtaracak bir şeye de para var bir zahmet.
Predator olmak için tıklayınız.
motosiklette olduğu kadar otomobil sporlarında da çok fazla önem taşıyan koruma aracı. hatta git gide tehlike seviyesi artan istanbul trafiğinde arabayla seyrederken bile kullanabilirsiniz.

ucuzundan mutlaka kaçın. hatta şöyle ki, karting, track day falan gibi yerlerde kaskınız yoksa size kiralanan kasklar çok kötü ve ucuzdur. tabii ki buna çare olarak gidin kask alın demeyeceğim ama en azından çevrenizde falan çok samimi bir tanıdığınızın varsa ödünç alabilirsiniz belki içine balaklava giydiğiniz zaman herhangi bir koku ve iğrençlik söz konusu olmaz.

son zamanlarda kartinglerde dikkat ediyorum ki, kask yerine bu amatörlerin boks antrenmanlarında kullanılan plastik kafalık veriliyor. Millet ciddi kafayı yemiş. Lan kartingde yumruk mu yiyoruz? Bir motorsporu bu adam gibi kask versenize millete.
etrafınıza olan hakimiyeti belli ölçüde eksilten güvenlik ekipmanı. güvenlik açısından çok önemli ancak varlığı görüş ve duyularınızı kısar. şöyle örnek vereyim, iki arkadaş motosikletleriyle seyir halinde gidiyor. öndeki kafayı çevirip baktıktan sonra arkasındaki arkadaşının kaza yaptığını anlıyor.

bahsettiğim kaza videosu
şöyle psikopat ve dikkat çekici tasarımlarla da olan karizmatik korunma aracı.
Sanılanın aksine illa pahalısını almanız gerekmez. Euro encap gibi kasklar için de referans sharp çarpışma testi vardır. 2500 Liralık arai'nin 300 liralık nitro'dan geri kalmışlığı vardır.Fiyata etki eden güvenliğin yanında boya, aerodinamik,konfor ve tabiki de reklamdır. Arai'nin aynı modelinin düz rengi ile desenlisi bile 400 lira fark edebiliyor.

Yine sanılanın aksine görüşü kısıtlamaz. Kısıtlaması için kaskı taktığınızda kaskı görmeniz gerekir. Gözlerinizi en dış noktalara çevirince kenarları birazcık görebiliyorsunuz. İlgili videoda arkadaş motorun üzerine kapandığı için aynalardan arkayı göremiyor ve omuz kontrolü yaparak arkasını kolluyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri