Türk mühendislerin; kız kesici kasislerin içerisine koydukları hidrolik sıvının, basınç altında hareketi ile elektrik üretmesi olayı. Mühendisler Marmara Üniversitesinin mühendisleri, fikir tamamiyle Türk malı.


--- spoiler ---
Marmara Üniversitesinde yürütülen proje kapsamında, hız kesici kasis içerisindeki hidrolik yağının basınç altındaki hareketinden yararlanılarak elektrik üreten sistem geliştirildi. Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimince desteklenen "Hız Kesicilerden Elektrik Üretim Projesi" kapsamında hız kesici kasis, bağlantı rakoru, hidrolik hortum, çekvalf, hidrolik motor, redüktör ve elektrik motoru kullanılarak mekanik enerjiyi elektriğe çeviren sistem tasarlandı. Yağın basınç altındaki hareketinden yararlanılarak geliştirilen sistem üzerinde yapılan testlerde, bir ton ağırlığında ve saatte 5 kilometre hızla giden bir aracın hız kesiciye uyguladığı basınç sonucu 15 volt, 200 miliamper ve 3 vatlık elektriksel büyüklük elde edildiği belirlendi. Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Demetgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada elektrik enerjisinin büyük kısmının fosil yakıtlardan elde edildiğini belirterek, bu yakıtların hızla tükenmesi ve çevreye zarar vermeleri nedeniyle alternatif enerji kaynakların öneminin giderek arttığını söyledi. "Sistemle trafik ve aydınlatma ışıklarının enerji ihtiyacı karşılanabilir" Sistemin çalışma prensibine ilişkin Demetgül, "Aracın hız kesiciye uyguladığı basınç sonucu içerideki yağ, çekvalflerin yönlendirmesiyle hidrolik hortumlardan geçerek hidrolik motora ulaşıyor. Hidrolik motor, bu sayede elde ettiği hareket enerjisini dinamoya iletiyor. Dinamo da bu hareket enerjisini elektriğe çeviriyor. Aracın uyguladığı basınçla hidrolik motordan çıkarak 2 metre yüksekliğindeki sıvı tankının içine dolan yağ, basınç kalktıktan sonra yeniden hız kesicinin içerisine doluyor. Böylece, elektrik enerjisini üretecek döngü sağlanmış oluyor" açıklamasında bulundu. Bu standartlara göre geliştirilen düzeneğin kurulu olduğu hız kesicinin üzerinden 7 bin 800 araç geçmesi halinde 7 amper, 12 voltluk bir akünün dolacağını anlatan Demetgül, dolayısıyla sistemin, trafik ve aydınlatma ışıklarının enerji ihtiyacının karşılanmasında rahatlıkla kullanılabileceğini sözlerine ekledi.
--- spoiler ---

Kaynak
Sanayide led ampülleri arabanın yanına takıp tübitaktan onay alan arkadaşın ve tübitak'ın ders alması gereken hadise.
Zaten bunu anca bir turk bulabilirdi dedirten gelisme.

Oncelikle dusunen arkadaslari kalpten tebrik ediyorum. Fakat bu tur bir fikir ancak kasislerin bol oldugu bir ulkede bulunabilir. Zira Almanya ve hollanda da neredeyse hic kasis gormedim
uygulanabilir hale geldiğinde âli devletimizce her sokağa ve beş metreye bir yerleştirileceğinden, zararı faydasını aşacak sistemdir. ilave olarak, kasislerin kıyısından köşesinden kaçak kabloların çekildiğini de görebiliriz.
mantıklı sistemdir.

portekiz'de dalga enerjisinden elektrik üretilmesini getirdi aklıma. sonuçta boşa akıp giden bir olay var ortada. kasis üzerinden araç geçmesi de buna benzer. çok da siyasi tespit kasmaya gerek yok işte adamlar trafikte kullanılan elektriği yine trafiğin kendisinden elde edecek sistem geliştirmişler. evet keşke kasis olmasa, insanımız kendi kendine de makul sınırlarda araba kullanabilse ama kasisler var zaten. bu sistemi kuralım. araç kullanım bilinci arttıkça, kasisler kaldırılsın, başka bir elektrik kaynağı bulunur elbette.

mesele istemekte, düşünmekte..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri