yollarda, araçların yavaşlamasını sağlamak için oluşturulmuş hafif yükseltilerdir. araçlardaki süspansiyon sisteminin baş düşmanıdır.

pek çok çeşidi bulunmaktadır: beton, çelik, uzun, kısa ve daha bir sürü şey. genelde de sarı siyah renklerde olurlar.
plastik görünümlü sarı siyah olanları tam bir ömür törpüsü ve araba düşmanıdır. bir aralar yasaklandı falan diye bir şeyler çıktı ama ne yazık ki bunda da avrupa standartlarını yakalayamadık. Dükkanının önünden yavaş geçilsin isteyen adam bile çıkıp yola çimento döker oldu bizim ülkemizde. Kalın halatları yola koyup üzerine çimento döken mi dersiniz ne isterseniz her türlüsü var bizim ülkede.
Tükiye'de genellikle mühendislik yapılmadan yola döşenen, hız kesicidir. Üstünden geçmek için türlü taklalar atarız, özellikle de biraz yere yakın bir otomobiliniz var ise.
türk dil kurumu'na göre "kara yolunda oluşmuş çukurlar ve tümsekler"dir.
ama çukurdan ziyade genelde tümsek olarak görürüz.
Bazılarını son anda farkedersin, ani bir firen ve arkadan gelen kütleme sesi, iğrenç bir uygulama ama bizim millet hak ediyor, eğitim şart.
insanı trafikten soğutan, hiç bir standardı olmayan, bir çoğunda arabımın altının sürttüğü nalet bişi.
Suv'lerin popülerliğinin bilinçaltı sebebi olabilir.
Öyleleri vardır ki kazaya bile sebep olabilecek niteliktedir.
Görsellerdeki Kasis ise Sancaktepe'dekiler Dağ'dır Everest'tir dediğim küfür ettiğim hadise . Sonra aracında niye yay yok diye soruyorlar ?? Nasıl olsun yaysız bile geçilmiyor .
standardı olması gereken zımbırtı.
biri büyük biri küçük bune be kardeşim belki alçak araç kullanacağız, arabayı insani bir şekilde basacağız. yok hani arabaların standardıyla oynamayın diyenler çıkacak, fabrika çıkış kısa aks mesafeli araçlar ile bile sıkıntı çekiyoruz.
yetkili kurumlar haricindeki kişi ve kurumlarım koymalarının yasak ve cezaya tabi olması gerektiğini düşünüyorum(belki de yasaktır ama bu yazıyı yazdığıma göre kimse yasağı takmıyor)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri