seyir halinde araca alttan gelecek darbelere ve taşlara karşı karteri koruyan ve ilk hasarı absorbe eden sağlam sac.

özel hava delikleriyle motorun alttan soğumasını engellemeyen yapısı ile takılmasında pek bir sakınca yoktur. ancak türkiye'de bol sayıda tümsek bulunduğundan geçerken sık sık sürtmeniz mümkündür. çünkü aracın altında ekstradan bir çıkıntı oluşmuş oluşacaktır.
sıklıkla karterle karıştırılır. karter delindi dediğimizde çoğunlukla bu can kurtarıcı imdadımıza yetişir.
Nispeten ucuz ama hayatı bir parçadır. Henüz dün bir arkadasim corsa yi orta refuje çıkartmış ve karteri demiş. Toplam 16.000 lira masraf çıkmış. Bu nedenle birkaç yüz liradan kaçmak pek akıllıca değil. Kaldı ki yolların durumu malum.
Sen git, 2016 model sıfır araba al bir dünya para verip, ama adamlar bir karter muhafazası dahi koymasın. Sanki Almanya otobanı tüm yollarımız da gerek görmüyorlar.
(bkz: Toyota)
Karter koruması zamanında yaptığım en büyük hatalardandır. Cahillik ettim ama öğrendiğim an söküp attım.

Çoğu araçta o koruma plastik. Çünkü kaza esnasında kırılsın diye, neden metal değil çünkü kırılmaz diye. Yeni nesil araçlarda kaza esnasında motor aracın altına düşer tabi çarpışma şiddetine bağlı olarak. bunun sebebi ise motorun darbe ile kabine doğru gelmemesi serbest kalıp aşağı düşmesidir. Karter koruma takıldığı zaman motorun aşağı gitmesi engellenir ve kabine doğru gelir kısacası aracın içindekilere doğru gelir gerisi malum.

Ama ülkede insan hayatının ucuzluğu sebebiyle bunu okumalarına rağmen gidip takacak bir sürü insan var neyse siz siz olun bu hataya düşmeyin. Aracı dikkatli sürün, bozuk yollarda dikkatli olun kendiniz koruyun karteri.
vurduğunuz zaman ne kadar önemli olduğunu anladığınız parçalardan sadece bir tanesidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri