Karsan’dan Almanya’da Elektrikli Çıkartması!


--- spoiler ---
Şehirlere yönelik geliştirdiği sınırsız ulaştırma çözümleriyle ön plana çıkan ve bu yıl kuruluşunun 50. yılını kutlayan Karsan, dünyanın en önemli ticari araç fuarlarından biri olan IAA Hannover Fuarı’nda elektrikli Jest modeliyle dikkatleri üzerine çekti. Karsan CEO’su Okan Baş, “Seri üretime hazır hale getirdiğimiz, Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli minibüs modeliyle gururla Avrupa’da yerimizi aldık. Elektrikli Jest’i öncelikle Avrupa’nın en gözde ticari araç fuarında tanıtarak farklı ülkelerden siparişler alabilmeyi arzu ediyoruz” dedi.

Kuruluşunun 50. yılını kutlayan ve Bursa’da yer alan 2 ayrı fabrikasında hem iç pazar hem de ihracata yönelik, çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun modern toplu taşıma ve ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan, Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli minibüs modelini dünyanın en önemli ticari araç fuarlarından biri olan IAA Hannover’de tanıttı. Yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olan Karsan Jest’in elektrikli versiyonunun dünya tanıtım etkinliğiyle ilgili görüşlerini ifade eden Karsan CEO’su Okan Baş, “Türkiye’de ilk kez geliştirilip üretilen elektrikli minibüs modelini hayata geçirmek ve bunu Avrupa’nın en önemli fuarlarından birinde görücüye çıkartmak Karsan’a nasip oldu. Bunun için emek veren tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

165 km’lik menzile sahip olan sıfır emisyonlu, elektrikli Karsan Jest’in menzil uzatıcı ek sistemler ile toplam menzilinin 300 km’nin üzerine çıkabildiğine dikkat çeken Karsan CEO’su Okan Baş, “Seri üretime hazır, sıfır emisyonlu elektrikli Karsan Jest, aynı zamanda ülkemizin yerli üretim özelliği taşıyan ilk elektrikli minibüs modeli olma özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Tekerlekli sandalye alabilen, fabrika çıkışlı ilk elektrikli minibüs unvanına da sahip Karsan Jest, tüm ülkeler için dar şehir

yollarında kullanıcılar için en çevreci çözümü sunuyor. 80 km/s’lik maksimum hıza sahip elektrikli Jest’i öncelikle burada tanıtarak farklı ülkelerden siparişler alabilmeyi arzu ediyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Karsan Jest’in 3 yılda Türkiye olduğu kadar dünya çapında farklı ülkelerde çok sevildiğine ve tercih edildiğine dikkat çeken Baş, “Büyük şehirlerin toplu taşımacılık sistemlerinde arterlerin beslenmesi ihtiyacı ile tasarlanan, Karsan’ın yolcu taşıma ürün ailesinin 6 metrelik boyuyla en küçük üyesi olan Jest, engelli erişim özelliğiyle %100 yolcu taşımak üzere sıfırdan tasarlanmış bir minibüs. Aynı zamanda düşük yakıt tüketimine, düşük bakım maliyetlerine ve üstün güvenlik donanımlarına sahip bir araç. İlk lansmanından bu yana sadece İstanbul’da 120 farklı hatta, 2.150’den fazla kişinin tercihi oldu. Türkiye genelinde ise 50’nin üzerinde ilde 4.000 adedin üzerinde satış ile toplu taşımacılığın en çok tercih edilen minibüs modellerinden biri olarak yine Karsan Jest ön plana çıkıyor. Karsan Jest, bugün sadece Türkiye’de değil kıtalar arasında da tercih ediliyor. Karsan Jest, Avrupa’da ilk olarak Romanya’da Oradea Belediyesi yolcu taşımacılığı filosunda hizmet vermeye başlamıştı. Dominik Cumhuriyeti’nde Punta Cana Uluslararası Havalimanı’na satışı gerçekleştirilen Jest’lerle birlikte Karsan ilk kez Amerika kıtasına da giriş yapmıştı. Hali hazırda Karsan Jest, Avusturya, Macaristan, Almanya, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’da da kullanılıyor” açıklamalarında bulundu.

Almanya’da gövde gösterisi yapan Karsan, IAA Hannover Ticari Araç Fuarı’na toplam beş araçla katıldı. Elektrikli Jest’in yanı sıra fuarda Jest’in Euro VI dizel versiyonu da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Alçak tabanlı, şehir içi toplu taşımaya uygun 8.15 m uzunluğundaki Atak ve 12 m uzunluğundaki Citymood ile 8.15 m uzunluğundaki 31 yolcu kapasiteli intercity Star da fuarda sergilendi.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri