1966 yılında bursa'da kurulan hafif ve ağır ticari araç markası. tek çatı altında farklı markalar adına da imalat yaparak değişik bir üretim yapısına sahiptir.

koç holding bünyesinden ayrıldıktan sonra karsan'ın hisselerini satın alan inan kıraç'ın markanın bugünlere gelmesini sağlayan tek isim olduğunu belirtelim. peugeot, renault ve citreon ile olan yakın ilişkileri sayesinde kısa sürede türkiye'nin sayılı imalatçıları arasına girmeyi başarmıştır.
"Yerli malı yurdum malı herkes onu kullanmalı" dediğim başlıktır.
otobüs ve minibüslerine hasta olduğum marka. ismi daha karizmatik olsaydı, dünyayı kasıp kavururdu.
iett'nin 410 adetlik otobüs ihalesini kapan firma.
Sorunsuz,şık ticari araçlar üreten yerli malı firma. keşke tüm iett ler yerli markalardan alınsa da istihdam yaratılsa
türkiye'nin ilk fason üreticisi. öte yandan 'jest' minibüsleri ve 'atak' otobüsleriyle şu aralar pazardan önemli boyutta pay koparıyor. hatta macaristan'a bile ihracat yapılıyormuş.
türk otomotiv sanayiinin "sa 8000 sosyal sorumluluk belgesi"ne sahip ilk üreticisidir.

sa 8000; çocuk ve genç işçi çalıştırma, zorla ve zorunlu çalıştırma, sağlık ve güvenlik, sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi, ayrımcılık ve insana saygı, disiplin uygulamaları, çalışma saatleri, ücretlendirme ve haklar, yönetim sistemleri gibi konuları kapsıyor.
satış ve satış sonrası faaliyetlerini sürdüren kolu karsan pazarlama’nın genel müdürlük koltuğuna muzaffer arpacıoğlu'nun geçitği şirket.
brand finance’in gerçekleştirdiği “turkey100 (türkiye’nin en değerli markaları)” araştırmasında 44’üncü sıradan 42’inci sıraya yükselen firmadır:

--- spoiler ---
türk otomotiv sanayiinde 50’inci yılını kutlayan karsan, dünyanın önder bağımsız marka değerleme ve strateji danışmanlık şirketi brand finance’in gerçekleştirdiği “turkey100-türkiyenin en değerli markaları” araştırmasında 42’inci sırada yerini aldı. geçtiğimiz yıl 44’üncü sırada bulunan ve bu yıl iki basamak daha yükselerek 42’inci sıraya yerleşen karsan, araştırmanın bir parçası olan marka gücü analizinde ise “a: güçlü” olarak konumlandırıldı.

brand finance türkiye’nin 2015 yılı verilerine dayanarak bu yıl dokuzuncusunu hazırladığı araştırmanın sonuçlarını değerlendiren karsan pazarlama genel müdürü muzaffer arpacıoğlu; “karsan geçtiğimiz yıl elde ettiği 74,7 milyon dolarlık ihracat ile gümüş madalya ihracat başarı ödülünün sahibi oldu. 2015’te karsan ayrıca bugüne kadar ulaştığı en yüksek satış hasılatını yakaladı. bu başarılarımızın uluslararası kurumlar tarafından da takdir görüyor olması bizleri gururlandırıyor” dedi.

bugün türkiye’nin en önemli otomotiv sanayi merkezi olan bursa’nın köklü firmalarından olan karsan, yarım yüz yıllık tecrübesiyle türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi olarak her zaman daha iyisini yapmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor. karsan, sektördeki tecrübesi, geniş ürün gamı, dünya devleri tarafından onaylanmış üretim kalitesi, nitelikli iş gücü ve bağımsız yapısıyla sektörde her zaman iddiasını sürdüren bir şirket olacak. faaliyetlerini otomotiv değer zincirinin tüm halkalarına yayan karsan, bugün sadece üretim odaklı değil, ürün ve hizmet geliştirmeden satış ve satış sonrasına kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. belirlediği “sınırsız ulaştırma çözümleri” vizyonu doğrultusunda da yenilikçi, sürdürülebilir, ihtiyaca uygun geniş kapsamlı çözümler sunmayı ve yeni iş fırsatları yaratmayı hedefliyor.

dünyanın lider bağımsız marka değerlendirme ve strateji danışmanlık firması olan brand finance yaklaşık 20 yıldır dünya çapında 20 farklı lokasyonda faaliyet gösteriyor. merkezi londra’da bulunan kuruluş her yıl global çapta bütün sektörlerdeki 3.500’ün üzerinde markayı değerlendiriyor.
--- spoiler ---
50. Yılını kutlayan marka.50. Yaşını Kutlayan Karsan’dan
Yurt Dışı Atağı!

Karsan, İtalyan Otobüs Üreticisine Ortak Oldu, Avrupa’yı Gözüne Kestirdi!


Kuruluşunun 50. yılını kutlayan ve Bursa’da yer alan 2 ayrı fabrikasında hem iç pazar hem ihracata yönelik çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun modern toplu taşıma ve ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan, Menarinibus markasıyla üretim yapan IIA’nın (Industria Italiana Autobus)’un % 5 hissesini satın aldı. Karsan CEO’su Okan Baş, “ Ülkemizin ticari araç sektöründe gerek değerli uluslararası işbirlikleri ve gerek kendi markasıyla ürettiği modeller ile başarısını ortaya koyan Karsan, bugün 50 yıllık tarihinde yeni bir sayfa daha açmıştır. İtalya’nın köklü otobüs üreticisi IIA’nın % 5’lik hissesini satın alarak Karsan’ın global bir marka olabilme ve büyüme vizyonu çerçevesinde stratejik bir atılım yapmış olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

1919 yılından bu yana ağırlıklı olarak İtalya pazarına yönelik otobüs üretimi yapan ve Menarinibus markasıyla ağırlıklı olarak faaliyet gösteren IIA’nın (Industria Italiana Autobus)’un % 5 hissesini satın alan Karsan, vizyoner atılımlarına bir yenisini daha ekledi. Doksan yılı aşkın bir süredir ürettiği 30 binin üzerinde otobüs ile İtalya’da toplu taşımacılığın gelişmesine katkıda bulunan köklü otobüs firması IIA ve markası Menarinibus’a ortak olan Karsan, bu stratejik işbirliği sayesinde öncelikle Avrupa’nın önde gelen otobüs üreticilerinden biri olmayı hedeflerken, aynı zamanda ülkemizin zirveye oynayan otobüs ihracatçısı firmalarından biri olmayı amaçlıyor. Karsan CEO’su Okan Baş, “2010 yılından bu yana ülkemizde halihazırda işbirliği içinde bulunduğumuz üretim ve satış sorumluluğunu alarak aynı
zamanda Avrupa pazarlarına da ihracat yaptığımız IIA çatısı altındaki Menarinibus markasının artık % 5 hissesini alarak ortak olduk. Bu vesile ile hem Karsan hem de Menarinibus markası olarak gerek Bursa’da yaptığımız üretimde gerekse yapacağımız ihracatta önemli bir sıçrama yapacağımıza inanıyoruz” dedi.

Karsan’ın Türkiye’nin sınırlarını aşarak yurt dışında hem kendi markası hem bir üretici olarak boy göstermeye artık daha hazır olduğunu dile getiren Karsan CEO’su Okan Baş, “Türkiye, otomotiv sektörünün her alanında global bir atağa kalktı. Bu dönemde Karsan olarak yaptığımız stratejik ortaklık ile Avrupa’da daha güçlü ve emin adımlar atabileceğiz” dedi. 2013 yılından bu yana Menarinibus markası için 1100 adete yakın sipariş aldıklarını da hatırlatan Baş, 2016 yılında ise bugüne kadar 100’e yakın yeni sipariş aldıklarını da vurguladı.

Karsan Menarinibus’un Türkiye’deki Stratejik Ortağı

İtalyan otobüs üreticisi Menarinibus ile 2 Eylül 2010’da imzaladığı anlaşma neticesinde Karsan, Menarinibus’un bütün ürün gamının Türkiye’de münhasır olarak üretim, pazarlama, satış, satış sonrası hizmetler ve ihracatını sürdürmek üzere sorumluluğu üstlenmişti. İmzalanan stratejik ortaklık anlaşması neticesinde Ekim ayı sonunda Akçalar fabrikasında otobüs üretim hazırlıklarına başlayan Karsan, Ocak 2011’de ilk üretimini hattan indirmiş ve ardından ilk toplu sevkiyatını Roma’da toplu ulaşımda hizmet vermek üzere İtalya’ya gerçekleştirmiştir. İETT’nin 240 adet solo tip (12 m.) doğalgazlı ve 300 adet körüklü (18 m.) dizel otobüs alımı için açtığı ihaleleri kazanan Karsan, Bursa’daki fabrikasında ürettiği Menarinibus markalı otobüsleri İstanbulluların hizmetine sunmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Karsan’ın Bursa fabrikasında ürettiği Menarinibus markalı 181 adet “Doğalgaz Yakıtlı Solo ve Körüklü Tip Otobüsler” de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise Menarinibus markalı yerli üretim 240 adet CNG yakıtlı solo otobüsü hizmet için kullanmaktadır.

Kısaca IIA
IIA bugün üç ayrı lokasyonda ve iki fabrikada 488 uzman çalışana sahiptir. Via San Donato 190’da yer alan tarihi Bolognese fabrikası IIA’nın idari ve operasyonel işlerinin yürütüldüğü merkezdir. Şirket’in, 50.000 metrekaresi kapalı olan toplam 155.000 metrekare büyüklüğe sahip tesisinde iki kilometrelik test pisti de mevcuttur. Halihazırda restorasyon çalışmaları devam eden Avellino


eyaletindeki Flumeri Fabrikası’nın yatırım tamamlandığında 7 km’si eğimli olan 105.000 metrekarelik
bir test pistine ve toplamda 975.000 metrekarelik bir alana sahip olması hedeflenmektedir. IIA’nın ayrıca Fiano Romano’da bir yönetim merkez ofisi bulunmaktadır.

Kısaca Karsan
1966 yılında kurulan Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., 1979-1998 yılları arasında Koç Grubu çatısı altında faaliyet göstermiş, 1998’de İnan Kıraç’ın çoğunluk hisselerini almasıyla birlikte Kıraça
Holding bünyesine dahil olmuştur. 1981 yılından itibaren %100 yerel sermayeyle ticari araç üreten bir firmadır. 2009 yılında belirlediği “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu doğrultusunda, binek araçtan otobüse, minivandan ağır kamyona geniş bir yelpazede ürün geliştirip üretmeyi hedefleyen Karsan; bugün Bursa’da yer alan modern ve esnek tesislerinde lisans altında Hyundai Motor Company’ye ait H350 model panelvanları, minibüs ve şasi kamyonetleri, Menarinibus marka otobüsleri ve kendi markası altında Karsan JEST, Karsan ATAK ve Karsan STAR araçları üretmektedir. Bu ürünlerin pazarlama, satış ve satış sonrası hizmet faaliyetlerini ise Karsan Pazarlama aracılığı ile yürütmektedir.  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri