istanbul gibi trafiğin keşmekeş olduğu yerlerde bir de kar yağdığında iyice içinden çıkılmaz bir hâl alan araba kullanmayı kolaylaştıracak ipuçları bütünü. aslında toplu taşımaya yönelmek en mantıklı seçenek ancak araçlarını kullanacaklarını da es geçmeyelim.

*yola çıkmadan önce sıcak su yardımıyla ön cam ve kaputu kardan temizlemek, hem iyi bir görüş açısı hem de motorun o kar yığının altında ısınırken çekeceği eziyeti bir nebze azaltacaktır

*sis farlarını çalıştırmak farkedilebilirliğinizi arttıracaktır, güneşli ve açık havalarda kullanacağınıza işte tam yeri

*lastiklerin havasını düşürmeyin, genişleyen yüzey daha fazla yol tutmaz aksine kaymanıza neden olur

*yüksek vites ve düşük hız -yani düşük tork- en iyi dostunuzdur, normalde kullandığınızın bir üst vitesi tercih edin. mümkün olduğunca sert fren kullanmamaya gayret edin, yavaşlayayım derken hızlanabilirsiniz. sağlıklı durmak için ise motor freni deneyin.

*gizli buzlanmaya dikkat edin, normal gibi gözüken yer ufacık bir fren dokunuşuyla uludağ'a dönüşebilir

*birinci viteste kalkamadığınız, sapladığınız yerlerde ikinci vitesi deneyin. arabayı hafif hafif beşik gibi sallayarak çıkmayı deneyin

*kendinize ve aracınıza çok güvenmeyin. yolda gizli buzlanma, diğer araçlar gibi başka faktörler de mevcut. aa iyi gidiyorum ya bir şey yok derken kendinizi spin atarken bulmayın
çoğu zaman hayat kurtaran bilgilerdir.

aracınız düz vitesli ise patinaj yapmamak için vites değiştirirken devir yükseltmemeye dikkat edin.
bir tane de benden gelsin dediğimdir.

akşamdan yatarken silecekleri dik konuma getirin. ya da sileceklerle camın arasına karton koyun ki yapışmasın.
en iyisi kış lastiği kullanmaktır. kar yağınca nasıl bot giyip çıkarız, arabanıza da bot giydirin.
lastik basıncı sanılanın aksine düşük değil, normalde 1 bar daha fazla olmalıdır. böylece lastik diş aralıkları arttırılır ve aralarına daha çok kar dolması sağlanır. bu da daha iyi bir yol tutuşu demektir.

edit: başlığı açan arkadaş da buna benzer bir bilgi vermiş ama tamamlayıcı olması açısından yine de yazma ihtiyacı hissettim. daha önceden girdiğim entryi editlemek yerine de ayrı bir entry ile de dikkat çeksin istedim. gerçi yine editledik.
patinajla ilgili verilen bilgiyi tamamlama ihtiyacı hissettiğim başlık.

oldu da aracınız patinaj çekerse sakin olun ve ayağınızı gaz pedalından çekerek lastiklerin yola tutunmasını bekleyin. sakin olun, karlı havada araba kullanırken en çok ihtiyacınız olan şey budur.
Herşeyi olduğundan 10 kat daha yavaş yapın, yavaş manevra, yavaş seyir,dozajlı fren,yavaş hareket etme
Hava sadece karlı ve çok soğuk değil ise kış lastiği ile, eğer aşırı derecede buzlanma var ise kar lastiği ile yolculuk yapmak.
Yola çıkmayın, evde oturmanın keyfini çıkarın.
Ne kadar sürüş tekniği bilsenizde başkalarının gelip size çarpmasının muhtemel olduğu durumdur.
Kışın altınızda bir Evo"nuz yada bir İmpreza"nız yoksa pek dışarı çıkmamanız önerilir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri