1844 yılında karlsruhe'de doğan ve benzinli otomobilin babası olarak kabul edilen alman mühendis. aynı zamanda mercedes-benz ve daimler'in kurucularındandır.

henüz iki yaşındayken makinist olan babasının öldürülmesiyle sadece annesi tarafından büyütülmek zorunda kalmış bir taşra çocuğunun hikayesi. tüm maddi olanaksızlıklara rağmen iyi bir eğitim alan karl, babasının yolundan giderek lokomotif mühendisliği üzerine üniversiteye gitti. oldukça başarılı bir eğitim hayatı geçiren alman mühendis, idealleri doğrultusunda farklı konular üzerinde çalışmalar yapmaya devam etti.

en büyük hobileri arasında bisiklete binmek olan genç karl, sürekli kendi kendine gidebilen bir aracın hayalini kurdu. ancak hayat şartları onu bu hayalinden uzak tutuyordu. evlenip beş çocuk sahibi olmak ve onlara bakmak... ancak işlerinin bozulması üzerine daha fazla gelir elde etmek için tüm konsantrasyonunu tekrar yeni patentlere yoğunlaştırdı.

1879 yılının yılbaşı arifesinde aşağı yukarı piston hareketli içten yanmalı motorun çalışmasını tamamladı. adeta bir dönüm noktası niteliği taşıyan bu icadını takiben fren/gaz sistemi, buji, karbüratör, geri vites, su soğutmalı radyatör gibi aksamların da patentlerini aldı.
tümünü gör
ilgili galeri