Kapı kolundan tutup hala zorlayıp açarsanız hem kapı kolunu elınıze almanız muhtemel hemde kapı fitillerine zarar verirsiniz.İmkanınız varsa kapı çizgilerinin içinden ılık su boşaltın bir iki ufak zorlamayla açıldıgını görürsünüz.

Bunun için bazı teknikler;Fitillere çok fazla abartmamak şartıyla pudralamak ya da vazelinlemek doğru olur bazı marketlerde ya da araç yıkama yerlerınde donmayı önleyen spreyler mevcuttur ki bu ilk saydıgım seçeneklere göre daha sağlıklı bir çözümdür

Not;Tabi suyu boşaltıp açıktan sonra hemen kur bir bezle kapı fitillerini menteşelerini suyun değdıgı her yeri kurulayıp temızleyın.
Geçen senelerde arabaya arka sağ kapıdan girmeme sebep olan durum. Bir tek o açılmıştı ne yapayım oradan daldım bende ayakkabılar elimde tabi gitmem lazımdı gittim de gittiğim yerde de açılmadı nomissiz okulun ortasında girdiğim gibi çıktım neyse sonra bunu Sonax buz çözücü ile açtım, sanırım cam buz çözücüydü ama halletmişti.
Not'a uyulmaz ise arabanın içinde mahsur kalınabilir.
sert hamleler uygulanırsa kapı kolunun elinizde kalması ile sonuçlanabilecek durum. özellikle kuzey ülkelerinde bu duruma çok alışmış olan yabancılar ellerinde ılık su ile sabah otomobillerinin yanlarına giderler.
bugün sağ ön kapının açılması fakat kapanmamasi şeklinde başıma gelmistir.
ön koltukta oturan arkadaşım gideceğimiz yere kadar kapıyı tutmak zorunda kaldı. neyse ki bir süre sonra defalarca denememizin sonucu kapıyı kapatmayı başardık bir daha açmamak şartıyla.
2 gün önce İzmir'de başıma gelen hadise. Sabah her zamanki gibi saat 07:30'da evden çıkıp arabamın kapısını açmaya çalıştığımda anladım ki, her iki ön kapının kilidi de donmuştu. Anahtar iki kilide de girmiyordu. Eve çıkıp biraz su ısıttım ve ısıttığım suyu kilitlerin üzerine döktüm. 20-30 saniye sonra anahtar kapı kilidine girdi. Yavaşça çevirdim ve kapıyı açtım. Ancak biliyorum ki döktüğüm su da bir süre sonra donacak. Bu yüzden işe giderken en yakın sanayiye uğrayıp, kilitlere ve anahtar yuvalarına kontak spreyi sıktım. Şimdilik herşey yolunda. Zaten İzmir'de sanırım artık o kadar soğuk olmaz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri