Memlekette kar yağmaya başladığı için yeniden gündeme gelmesini gerekli gördüğüm başlıktır.
Yoğun kar yağışında hızlı giderseniz, ön camınızda Millenium Falcon ile ışık hızına çıktığınızı hissedebileceğiniz efektler yakalama şansı verir.
yaşadığım yerde yılın 6 ayını kar ve buz üzerinde geçirdiğim için epeyce tecrübe ettiğim olay. çivili kar lastikleriniz varsa çok da problem olmaz, korkulacak birşey yoktur. kalkışta ve frenlemede normal sürüşe göre daha nazik olmanız önemlidir. 4 çekeriniz varsa epey keyifli de olabilir. dönüşlerde aracın arkası kaymaya daha çok meyillidir, esp varsa bu da çok problem olmaktan çıkar, ama yine de dikkat gerektirir. yüksek karla kaplı zeminde sürüş zorunlu ise bagajda bulunabilecek ufak bir kürek saplanmanız ya da aracın altının oturması durumlarında kesinlikle elzemdir.
acemi olarak araba süren herkesin seviye atlaması için yapması gereken sürüş şeklidir. açık hava yerine kapalı ve yağan kar altında cam üzerinde biriken ve etrafta yağan kar tanelerinden yolu görmeye çalışmak, her tarafın beyaz kar örtüsü olması yüzünden yolun sağını ve solunu kestirememek, sabahları donan aksamı açmak için soğuk havada verilen uğraşların zorluğu bu sürüşün kolay olmadığını göstermektedir. Fakat aman aman bir şekilde zor değildir. Ön camı ve yan aynaları ısıtan arabalar, esp ve abs modüllü sürüş yardımcıları, kar için üretilmiş araba lastiklerine sahipseniz kar yağışı sürerken araç sürmek size zevk verebilir.
Tabi bunlara sahip olmayan arkadan çekişli bir arabanız varsa karda isteyerek sağa sola kaymak, drift yapanlar gibi karda ilerlemek, motoru zorlayarak birinci viteste pati çektirmenin hazzı da paha biçilemez.
Son olarak Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yayınlarıdğı karda araç kullanma ile ilgili dökümanları da burada paylaşıyorum.

www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/YolDanisma/arackullanim.pdf
Yaşadığım tecrübelerden sizlere birkaç tüyo vermeye çalışacağım :
1- İlk ve en önemli unsur lastiklerinizdir kış lastiklerinizi mutlaka takınız.
2-Camlarınızı temizlemeyi ve buğusunu çözmeyi kesinlikle unutmayınız.
3-Kalkarken yavaşça kalkmayı ve fren yapmak istediğinizle bunu yavaş bir şekilde yapmayı unutmayın.
4- Sol ayak freni tekniğini bol bol uygulayın lakin bu taktiği daha önce kuru ve trafiğe kapalı yerlerde tecrübe edin.
5- Tüm yazdıklarım size sıkıcı geldiyse aracınızı derhal satıp benim gibi bir gc8 sahibi olun ve kar yağması için dua edin :)))
araba kullanmanın en iyi zeminlerinden biridir.
  • / 5
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri