Yakında konuşulmaya başlanacak olan konu. Benim tek bildiğim olması gereken vitesin bir üst vitesi ile kullanılmalıdır.
Mevsime uygun lastik seçimi , daha dikkatli ve yavaş ani hareketlerden kaçınılmalı gerisi karşındakine kalıyor . Sen her şeyi yap yine de bazen bir tane Yaz lastikli geliyor vuruyor veya onun yüzünden saatlerce bekliyorsun .
Karda lastiklerin tutuşunu kaybetmemesi için yüksek vites/düşük tork tavsiye edilir.
yer kar tutmuşsa herşeyi beş kat yavaş yapmanız gereken sürüştür.
momentumu korumak kar kullanımı için kilit noktadır. Eğer momentumu koruyamazsanız durduğunuz yerden haeket etmeniz zordur, özellikle de kış lastiğiniz yoksa.
kış lastiği takılı bir 4 çeker sahibi iseniz normal sürüşten pek farklılık göstermiyor sadece buzlanmaya dikkat etmek lazım.
hepsinden önce kış lastiği birinci koşuldur. Camlarınızın buzu çözülmüş,görüşünüz temiz olmalıdır.
Olabildiğince her hareket yavaş yapılmalıdır. Ani fren,ani manevra, ani hızlanma yapılmamalıdır. Özellikle hafif yokuş yerlerde araçların gittiği yer devamlı buz ise,hiç basılmamış kısma girerek daha iyi tutunma sağlanabilir.
Eğer bir yokuştan yukarı çıkamıyorsanız geri geri çıkmayı(aracınız önden çeker ise) deneyin. Geri geri çıkarken ön lastikler yere daha iyi basacağı için yarar sağlayacaktır. Ayrıca eğer buzlu bir zeminden arabayı kaldıracaksanız çok fazla gaza yüklenmeyin. Onun yerine tabiri caizse gazı okşayarak arabayı kaldırın. Hatta 1. vites yerine 2. viteste kaldırmayı deneyin.
Genellikle yapılan hata araba hızını alınca arabanın 'duramama' ihtimalinin ignore edilmesidir.
Bunun için arada sırada frene dokunun ve arabanın tepkilerini kestirmeye çalışın. Altınızdaki zeminin nasıl olduğunu da bu şekilde anlayabilir, önleminizi alabilirsiniz.
Otomatik şanzımanlı araçların bir çoğunda kaygan zeminde gaz tepkilerini ayarlamaya yarayan kar modu bulunur. Kullanmaktan çekinmeyin. özellikle araç kızağa kalmadan kurtulmak için çok yararlı oluyor.
  • / 5
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri