Asiri besleme soz konusuysa her zaman EFI daha kolay ve guvenilir tercihtir ancak dusuk butce ile de eglenmek mumkun.

Eger karburatorlu bir araci turbolamak isterseniz draw through ve suck through denilen iki tip aplikasyon cesidi vardir. Burada olay turbonun emis hattini karburatore baglayip, yeni bir setup'la basinc elde edebilmek. Ancak zaten verimli calismayan karburatore bir de iyi sizdirmazlik saglanamazsa tamamen cop olur.

Ayrica emme manifoldunun da rezalet goruldugu bir gercek. Uzun suredir kafamda bir proje var ne zaman ki risk almayi goze alabilirsem bu olayi denemek istiyorum.
Karbüratör zaten bi yerde kendisi de aşırı besleme sayılır. Enjeksiyon beyinden kontrol edildiği için dip gazda bile içeri püskürteceği yakıt bellidir. Karbüratör biraz daha kara düzen olduğundan riski de beslemesi de fazla olabilir. Bi de turbo falan derken ortaya diğerlerinden çok daha keyifli bir makina çıkabilir
hayalimdeki setup. eski bir otomobili uçurmak için böyle bir isteğim mevcut ama güvenebileceğim bir usta yok.
Genelde supercharger uygulanmış klasik Amerikan otomobillerinde görebileceğiniz sistem. İki silindir bankının ortasına yerleştirilen emme manifoldu, üstüne roots type supercharger ve son olarak karbüratör şeklinde tamamlanan tip en yaygın olan suck through tipidir.

(bkz: Dom's 70' Charger)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri