Çok yüksek ısılara kadar dayanabilen fren sistemidir. seramik zaten çok hafif ve dayanıklı bir maddedir. Bunun ise disk fren malzemesi olarak kullanılması sonucu, uzun ömürlü, çok dayanıklı, ağırlık avantajlı, aslında motorsporları kökenli bir fren sistemi ortaya çıkmıştır.

otomobil fren sistemlerinde kullanılan seramik diskler frenleme sırasında yüksek ve sabit bir sürtünme düzeyi sağlar. Disk frenler sayesinde frenlemede ısı sorunu kalmaz ve hem fren mesafesi azalır hem de fren gücünde ısınmadan kaynaklanan azalma olmaz.

Karbon seramik fren diskleri geleceğin otomobil fren teknolojisi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Formula 1 araçlarında da kullanılan seramik diskler 1999 yılında Porsche trafından geliştirildi. PCCB (bkz: Porsche Ceramik Composit Brake) adıyla anılan sistem yüksek performanslı lüks otomobillerde kullanılmaktadır.

Seramik disklerin özellikleri şunlardır:

Daha çabuk soğur. Yüksek ısıya dayanıklıdır.
Toz tutmaz, normal frenlerden daha az ve açık renkte toz üretir. Bu nedenle toz tekerleklere ve disklere yapışmaz.
Fren sesini azaltır.
Konforlu bir sürüş hissi verir.
Daha güçlü frenleme sağlar. Duruş mesafesini kısaltır.
Aracın kontrolünü kolaylaştırır.
Normal disklere göre %50 daha hafiftir.
Normal disklere göre 4 kat daha dayanıklıdır.
Islak kuru tüm yol koşullarında daha dayanıklı ve performanslı frenleme sağlar.
Çok yüksek ısılara kadar dayanıklıdır.
Balatalar suyu emmediği için ıslak yollarda son derece güvenlidir.
Seramik disklerin dezavantajı pahalı ve az bulunan bir sistem olmasıdır.

kullanıldığı bazı seri üretim araçlar ise şöyle
(bkz: porsche 911 turbo) (bkz: mercedes cl 55 amg) (bkz: porsche 911 gt3)
Frenin ağa babasıdır. Günlük kullanımda çok problem çıkarır, ısınmadıkça asla tutmaz. Ama ısındıktan sonra yeryüzüne çapa atmış gibi olursunuz, boynunuz kırılır. Aynı zamanda pist kullanımlarında uzun ömürlü oluşları ile bilinirler.
Piste gitmeyen adamın hiç bir işine yaramayacak olan frenler. 2-3 sert frenden önce hiç bir şekilde pedala tepki vermezler, soğuk olduklarından dolayı sürtünme sağlanamaz. Isındıkça malzemenin kıvamı değişir ve çalışmaya başlar.
seramik genel olarak bildiğimiz üzere aşırı kırılgan olmasına karşın yüksek mukavemeti sayesinde en başarılı disk malzemesidir. yüksek performanslı araçlarda yüksek hızlarda seyrederken ani düşüşler sonucu oluşan sıcaklığa dayanımı sayesinde fren mesafesinin uzamasına izin vermez ve etkilenmez.

normal araçlarda maliyeti nedeniyle kullanımı gereksiz olarak adledilebilir. zira 180+km hızdan ani frenle 40-50 km'ye inmek pek yaşadığımız bir şey değil. günlük arabalarımız güçlükle bu hızlara çıkabiliyor zati.

maliyeti düştüğü taktirde elbette her arabada bulunması güzel olur.
günlük kullanım için gereksizdir.bu fren tipinin özelliğinin frenleme gücünden çok ard arda frenlerde bile mükemmel fren yapmaya devam etmesidir.yani pist kullanımı için uygun
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri