Arapçadan gelme olan, teknoloji ürünü olan ipliksi türü bir maddedir kendisi.

Kendisi çelikten 4.5 kat hafif olmasına rağmen, çelikten 3 kat daha dayanıklıdır.

Hiç esnek değildir, esneklik payı yoktur. Bu yüzden kaza anında kırılmalar yaşanır.

Otomobilleri hafifletmek için kullanılır, formula 1 gibi disiplinlerde ise burulma olmayacağı için yol tutuşu olumlu yönde etkiler.
özellikle kaputta kullanılan hızseverlerin favori oyuncağı. daha fazla hız için artık motora daha fazla bindirme yapamayacağından arabayı hafifletmek ilk seçenek.

zira türkiye'de olay 3-5 liraya alınan sticker tarzı kaplama oldu.

- hacı bak karbon fiber yaptım
- (içses) *nereye karbon fiber yaptın, yapıştıramamışsın bile doğru düzgün.
Horacio Pagani'nin en çok sevdiği malzemedir.
geleceğin kompozit malzemelerinin başında gelir, maliyeti yüksektir ancak getiri çoktur. otomobilden,uçak sanayiye kadar kullanım alanları vardır.
volkswagen polo gti aracımla pistte kukaya çarpmam sonucu kaputta oluşan eziği tamir ettirmek yerine komple bu malzemeden kaputmu yaptırsam diye düşünmüştüm ama 1000-1500 dolar gibi bir fiyat çıkınca vazgeçmiştim.
Ciddi hafif bir malzemedir, ne kadar hafif olduğunu görmek için showroomunda i8 bulunan bir bmw satıcısına gidip aracın kapısını açmanızı tavsiye ederim.
çağımızın modası. bir dönem baş gösteren siyah renk fetişizmin yerini aldı resmen. hatta birçok kesim yeni siyah rengimiz hayırlı olsun deyor.
süper hızlı arabaların bir tonun altında bir ağırlıkta seyretmesinin tek nedeni. aerodinamiğin geliştirilmesiyle denge sağlanıyor ama 600+hp'lik araçların o kadar hafif olması beni tedirgin ediyor. özellikle büyük ve önemli markalar araç hafiflesin diye yapmayacağı şey yok. mesela koenigsegg'in bazı modellerinden airbaglerin çıkartılmasına göz yumduğunu bile okumuştum.
Uzun adı karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik (carbon fiber reinforced plastic ,CFRP) olan malzeme. Karbon liflerinin bir örgü şeklinde dokunarak bir reçine ile kaplandığı kompozit malzemedir. İçinde bulunan karbon lifleri örgünün dokunduğu yönlerde dayanıklılık sağlarken buna dik olan yönlerde zayıf kalılrar.

Karbon fiber parçalar döküm teknikeriyle istenilen şekilde üretilebilirler, eşdeğeri olan çelik parçaların %20 ağırlığındadırlar ve çelik gibi paslanma ve aşınma sorunları yoktur. Ancak bu malzeme seri üretimi zor olduğu için daha pahalıdır. Dahası hasar aldığında tamir edilmesi çok zordur.

Spor otomobil üreticileri bir çok aksam için karbon fiber kullanmayı sever. Spoiler, kaput gibi parçalardan tutun da, monokok veya yaşam modülü denen yolcuları koruyan bölüme kadar bir çok parçada kullanılabilir. Ağırlık merkezinin aşağıda tutulmasına, arabanın hafif ve hızlı olmasına yardımcı olur.
koenigsegg one 1'da kullanılan jantların malzemesi. Her bir jantı tek parmakla rahatlıkla kaldırılabilecek derecede hafifletmiş über malzemedir. seri üretimde bir çok dezavantaj bulundurmasından dolayı yakın gelecekte pek de halkın kullandığı otomobillerde göremeyeceğiz kendilerini gibi duruyor.

seri üretim ilk karbon fiber malzeme kullanılan otomobil ise bmw i8'dir. hatta bmw bundan gaz alarak yeni 7 serisinin şasesinin bir bölümünü de bu maddeden üretmiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri