bence dünya üzerinde arabalarla yapılabilecek en güzel şeydir.
güzel, şirin ama fonksiyonel bir karavan ile gezmek tahmin edebileceğinizden çok daha keyiflidir.
eviniz arkanızdan gelir, her yer eviniz olabilir demektir. en azından bir kere deneyin.
bu yaz kendisiyle 2 hafta geçirebilmek için kiralık aradım ama temizini bir türlü bulamadım. aklımın bir köşesinde hep bir tanesini alıp kenara koymak var, yaz'dan yaza gezdirsin bizi tek amacı o olsun. çok büyük zevktir, tadılması gerekir.
bir tanesin sahip olup şehir şehir gezmek istediğim araçtır.
evini sırtında taşıyan kaplumbağ misali gezmek gibisi yoktur herhalde.
tatilin en ucuzudur, tüm denizler ve koylar sizindir. tek dikkat edilmesi gereken karavan hırsızlarıdır.
içeride değerli eşya bırakıp karavanı terk etmek en büyük yanlıştır.
Çekme tip, Alkoven, ve Camper olmak üzere 3 çeşidi vardır. Çekme tip olanlar araç çeki kancasına takılarak çekilir, 750 kilogram üstü çekme karavanlar ruhsata; haliyle muayeneye ve vergiye tabidir. Alkovenler deli pahalıdır. Camperlar iş görür lakin bu seferde 2.5 motorlar ile MTV başınıza dert olur. Ülkemizde karavan üreten 4-5 firma vardır ama kalite yerlerdedir.
sanırım %90 insanın hayalidir, sevdicek ile çıkıp koy koy gezerek dolaşma aracıdır. Eviniz her yerdedir. Türkiye'de bu kültür tam olarak oturmamıştır. Vilco Van Herpen'in karavan programında görülmektedir ki Avrupa'da yollar üstünde karavanların kirli atık ve su tankları için sistemler vardır. 1-2 Euro karşılığında karavan ın günlük kullanım suyunu doldurma ve aynı şekilde atık tankını temizleme otomatları vardır.
bir dayının komedi bir şekilde yapıp satmaya çalışmasına olanak tanıyan araç.

komik link de burada.
gittiğim bir kampta karavanı olan doktor bir abimiz ile tanışmıştım. söyledikleri hala aklımdadır, bunu işletme maliyeti ile 5 yıldızlı otelde konaklayabilirsin, lakin benim sevdiğim yerlerde (doğadan ormandan bahsediyor) otel yok ben de bununla takılıyorum demişti. bu sebeple ülkemizde hayli az olmasını ve kiralık olanların absürd fiyatlara kiralanmasını anlayışla karşıladığım araçlardır.

sıfır karavan almak istediğinizde %170 gibi korkunç bir ötv ile karşı karşıya kalmaktasınız maalesef. eski araç alayım karavan çevireyim dediğiniz zaman 5 yaştan küçükse yine o ötv yi ödemek zorundasınız. 5 yaştan büyük bir araç bulayım onu çevireyim derseniz, çevirmek istediğiniz araç ticari araç olduğundan ikinci eli milyon km lere yaklaşmış oluyor. gerçekten çok dar bir pazarı var ülkemizde. bu işe ciddi ciddi para yatırmak istiyorsanız da sıfır bir ticari araç alıp 5 sene garajda takoza alıp aracı yatırdıktan sonra gidip karavana çevirmek en mantıklı seçenektir. ev almak daha kolay yeminle. kaldı ki karavan içine kullanılan malzemelerin fiyatlarından bahsetmiyorum bile. genelde fiber alüminyum gibi hafif kompozit malzemeler kullanmadığınız zaman aracın boş ağırlığı 1,5-2 ton arasındayken ekstra 2 ton da siz yüklemiş oluyorsunuz. parçaların iyisi de ciddi para tutuyor. hani esnaf işi yapmaya kalktığınızda bu kez uydurma parçalarınız araç hareketli olduğundan çok çabuk deforme oluyor. şöyle anlatayım sahibindeki ilanlarda denk gelip görürsünüz adam koçtaştan mutfak dolabı almış koymuş, mal zaten suntalam ahşap ağır, bir de ev için üretilmiş bir ürün araç sürekli hareket halinde ve sallanıyor. doğal olarak dağılıp gidiyor kısa sürede. iki ucu boklu değnek bir durum. bu işin ehillerinden direk karavanla yıllardır uğraşanlardan öğrendiğim tek şey bir ticari araç alıp 5 sene yatırmak ve 5 sene sonunda karavan işinin merkezi olan italya veya almanyaya araçla gidip orada en kral malzeme ile yaptırıp 30 sene sorunsuz kullanmaktır.
çok değişik dinamikleri olan, türkiye'de kültür olarak oturmamış bir sektör. hayabusa'nın da dediği gibi genellikle koçtaş - ikea gibi yerlerden alınan malzemeler bu araçlar kullanılmakta, bu da ekstra ağırlık anlamın gelmektedir. ekstra ağırlığın bir diğer problemi de motora binen yükün fazlalaşmasıdır. motor ömründen yersiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri