karda daha iyi tutuş sağlamak amacıyla aracın lastiklerine giydirilen zincirdir.

kar lastiği asla tam olarak yerini tutmaz. eğer karlı havada, koşullar uygunsa sadece kar lastiği yeterli olabilir ancak bazı durumlarda kar lastiğinin üzerine kar zinciri geçirmek gereklidir.

takması çıkarması tam bir eziyettir. bir de karlar erimeye başladığında asfalta değerek takur tukur sesler çıkarır. bu ses geldiğinde zinciri çıkarma zamanı gelmiş demektir, zira lastiğin ömründen yediği gibi, yakıt tüketimini de bir hayli artırır.
maksimum 50km/h ile kullanılması tavsiye edilen zincir.
araç çekiş sistemine göre takılması gereken kurtarıcı. önden çekişliyse öne, arkadan çekişliyse arkaya.
Çok fazla kar olan noktalarda, araç askıda kalıp patinaj yaparken asfalta düştüğünde kolaylıkla kopabilen (Zincirlerden biri koptuysa oturup ağlayabilirsiniz çünkü zincirsiz lastik buza gelirse diğerinin hiçbir etkisi olmuyor. Zincirsiz tekerlek boşa dönüyor, diğeri dönmüyor.), kısa mesafede de kullansanız lastik balansının canına okuyan, lastiği çevreleyen zincir türüdür.

Tabii ki bu yazılanlar yaz lastiği ile kullanımda geçerlidir. Kış lastiği zaten çoğu yerde zincirsiz bile gidebilir.
1904 yılında harry weed tarafından icat edilen zincir.

hikayeye göre 1900'lü yılların başında sıklıkla karşılaşılan; çamurlu ve karlı yollarda kalan araç sahiplerinin tekerleklerine ip veya sarmaşık bağlayarak yol tutuşu arttırmaya çalışmalarını gözlemleyen weed, dayanıklı ve kolay kolay parçalanmayacak bir aksesuar geliştirmenin yollarını aramaya başladı.

hem tekerleğin şeklini bozmayacak hem de tutuşu arttıracak mukavemeti yüksek bir malzeme lazımdı. hali hazırda zaten otomobil ve motor parçaları üzerine üretim yapan bir fabrikada çalışan weed, 1904 yılında 'grip-tread for pneumatic tires' ismiyle kar zincirinin patentini aldı.

birinci dünya savaşında orduya katılmadan evvel ise patentini başka bir amerikan şirketine satarak zincirin isim babası olma şansını da tepmiş oldu.
tam lastik ebatlarında alınması gereken yol tutuş desteği. lastik boyutlarınıza göre alın şunu, sonra bir faydasını göremezsiniz.
Az önce araba çekmeme yarayan edevat. Bağladım kar zincirini çektim valla. Manyağım yemin ediyorum. Benim arabanın da çeki demiri öndeymiş. Geri geri çektim bir de.

Edit; yanlış anlaşılmasın kar zincirini lastiğe değil, arabalara bağlayıp çektim yani manyaklık oradan geliyor.
Kullanmasını da takmasını da sevmediğim şey gerçi sonradan bunun kelepçeli plastikleri de çıktı ama .
Hem lastiğe zarar hem balansa zarar hem asfalta zarar.
Bunun yerine gidin kar çorabı kullanın çok daha kullanışlı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri