Dunya uzerinde seri uretilen ilk ve tek gercek lpg motorudur. Güney Kore lpg yakitla calisan araba trafiginin en cok oldugu ikinci ulkedir. Hyundai,nin Kefico adli cevrecilik ve ekonomi temali arge departmanin tarafindan 2012 yilinda gelistirilmiştir. Motor kappa ikinci nesil motor blogunu kullanir. Celik özel tasarim hava manifoldunun, yanma odalarina bakan emme subablarinin tam ustunde Kefico lpg enjektorleri bulunur. Tek bir ecu iki farkli yakiti ayri ayri kontrol eder. Silindirlerin kendine ozel ekstra yağ soğutma jetleri vardir. Egzos subablari ısıya dayanikli celiktir. Hava manifoldu cift yolludur. Turbulans artimak icin kelebek vana uzun ve kisa yollar arasinda geciş yapar. Vvt sistemine sahiptir. 5000 devirde subab zamanlamasi değişir. Hyundai kore özgü modellerinde bu motoru kullanir. Avrupada kia picantoda, Turkiye de hyundai i10 da kullanir.
Motor 2013 de cevre odulu almiştir.
Opel ceosu bir konuşmasinda insignia icin bu motorun teknolojisini kullanmak istediklerini belirtmiştir.
Avrupada universiteler okyanuslardan elde ettikleri yosun gaziyla calistirarak gelecegin yakiti testlerinde kullanmaktalar.
Yakit olarak Benzin E10 E85 Lpg Cng ve amonak adli yosun gazi kullanabilmektedir.
991 cc motor 3 silindirlidir
3500 devirde 90 newton tork
6200 devirde 69 beygir guc uretir.
Max 6500 devir cevirir.

Bu motor lpg yakit ile benzinli motordan daha fazla guc uretir. Yosun gazi ile 90 nm torku 100 nm torka cikmaktadir.
Bakim araligi ise 15 bin kmde bir olup filtre degsimleri 30 binde birdir.
Tek mahareti az yakmak olan bir motordur.
Hyundai bu motor için 100,000 km ve 5 yıl garanti vermektedir.
Motorun yakıt tüketimi LPG Tüketimi
3000 devirde 90 km hız ile 6,4 litre
4000 devirde 120 km hız ile 8,4 litre
Lpg yakit pompasi en fazla 4000 devirde saate 10.6 litre gaz pompalar. 5000 devirde ise saate 10 litre gaz pompalar. Burda dcvvt özelliginin devreye girmesi söz konusudur. Tuketim duser. Motorun saate maksimum 10 litreden fazla yakit yakamiyor olmasi son hizini 149 kmden uste cikmamasina sebeb olur.
Video olarak anlatımı

www.youtube.com/watch?v=VZRxfsMLV7M
motor olarak teknolojinin getirdiği downsizing yeniliğinin son ürünlerinden olan bir motordur. Yakıt olarak benzine ihtiyaç kalmayıp lpg ile çalışması çevreci yönünü göstermesinin yanında, yosun veya değişik kaynaklardan elde edilen gazlarla da çalışması,(biyogaz veya metan gazı) gelecek yıllar için bu tip motorların kullanılmasının önünde hiç bir engel olmadığını göstermektedir.
"Downsizing" ile alakası olmayan, atmosferik bir lpg motoru. Zira araçta NA motorların üretebileceği max beygir gücü, sunulan silindir hacmine oranla son derece yüksek zaten. Aynı motorun 2 litrelik versiyonu olsa 140 hp gibi bir güç üretecek (ekonomi için üretildiği varsayıldığında NA bir motor için son derece iyi). TC veya SC bir motor olsa downsizing'den bahsedilebilirdi ama sırf silindir hacmi küçük diye böyle bir şey söylenemez.
Küçük binlik LPG arabama konuk olmak isterseniz.

www.youtube.com/watch?v=9J7c11Cc4uA
bunlar da ilginizi çekebilir